Zvláštne rastlinky

Zvláštne rastlinky

2236
0
ZDIEĽAŤ
rastlina bez koreňov

Existujú rastlinky, ktoré sú niečím neobvyklé, zvláštne a pokiaľ ich nepoznáte a nepestujete, tak teraz už určite budete chcieť.

Dorstenia Foetida – teplomilná rastlina pochádzajúca z východnej Afriky a z južnej Arábie. Je to sukulent s tmavo zelenými listami a kvetmi, ktoré vyzerajú ako slniečko. V týchto slniečkach ukrýva rastlinka terčíky, ktoré sú plné semienok. A tým sa dostávame k tomu, čím je táto rastlinka taká zvláštna. Ona tieto svoje semienka nepúšťa len tak na zem, či do vetra, spoliehajúc sa na náhodu, že jej „deti“ roznesie príroda tam, kde sa uchytia. Táto rastlinka svoje potomstvo vystreľuje do diaľky. Nebojte sa, nestanete sa terčom jej streleckého umenia. Semienka sú maličké, ale šikovné. Ak začnete s jednou či dvoma rastlinkami, po čase ich chce nechcene budete mať plný parapet. Teda – za predpokladu že je o rastlinku dobre postarané. Je síce teplomilná ale príliš veľa slnečného svetla jej môže uškodiť. 

sukulent

Mimosa Pudica – rastie v suchých lesoch, na savanách a v tropických horských lesoch. Je rozšírená v tropickej a subtropickej Amerike, menej na Madagaskare, v tropickej Afrike a v Indii. Kvet tejto rastlinky je ružový, rúrkovitý a tvorí také malé gule. Najzaujímavejšou časťou sú ale listy. Keď sa ich zvedavá návšteva dotkne, rastlinka ich stiahne k sebe a po dotknutí sa všetkých listov vyzerá ako pahýľ s usušenými listami. Je to dobrá ochrana pred zvedavcami, bylinožravcami ale aj pred nepriazňou počasia.

citlivka

Píniová šiška – šiška je síce plod stromu, ale aj strom je rastlinka, a jeho plod je veľmi zaujímavý. Rastie na borovici pinus pinea. Kým táto šiška dozreje prejdú 3 roky. Samotné šišky prejdú po zbere drvičom, a my si pochutíme na jej semienkach. Sú veľké asi ako lieskovce, a treba ich rozbiť, či olúpať rovnako ako iné oriešky. Väčšina šišiek je pochutinou pre veveričky a podobné zverstvo, no pri tejto šiške majú v nás veverice konkurentov. 

tillandsia –  tento druh rastliniek pochádza z južnej a strednej Ameriky. Existuje veľa rôznych druhov tillandsie. Podivuhodné sú tieto rastlinky v tom, že majú veľmi riedke  a malé korene, alebo dokonca skoro žiadne. Môžu sa tak uchytiť na rôznych povrchoch. V divočine žijú hlavne na stromoch, no nie sú parazitmi. Práve naopak, nepotrebujú korene na pitie a získavanie živín z pôdy, ale na svojich listoch majú šupinky, vďaka ktorým prijímajú živiny a vlhkosť zo vzduchu. Sú nenáročné na pestovanie, ale potrebujú dostatočnú vlhkosť – najlepšie dažďovú vodu, nikdy nie vodu z vodovodu, pretože tvrdá voda im upchá šupinky, ktoré sú zodpovedné za príjem živín. Má rada teplo – no nie priame slnko a rada sa minimálne raz za deň prevzdušní vonku na čerstvom vzduchu. 

Samostatnú kapitolu podivuhodných rastliniek tvoria mäsožravé rastlinky, no o tých niekedy nabudúce.

zdroje: tilandsie.wordpress.com/2013/01/29/tillandsia-nana-nebo-streptocarpa/

biolib.cz/cz/image/id138399/

thehorticult.com/inward-bound-the-rapid-fire-movements-of-mimosa-pudica-aka-the-sensitive-plant/

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ