Zvieratká okolo nás – slávik

Zvieratká okolo nás – slávik

1988
0
ZDIEĽAŤ
erithacus rubecula

Slávik červienka (erithacus rubecula) – krásny vtáčik s krásnym hlasom. Patrí do čeľade drozdovitých. Žije predovšetkým v lesných oblastiach, ale môžete ho stretnúť aj v parkoch či záhradách.

Nájdeme ho po celej Európe, až na sever Škandinávie. Smerom na východ až po stredné Rusko, Turecko a Irán. Cez zimu odlietajú do severnej Afriky a južnej Európy. Niektoré jedince u nás aj prezimujú.

Slávik obľubuje hmyz, pavúky, červy, slimáky a bobule, ale nepohrdne ani mäkkým krmivom a ovsenými vločkami keď im ich dáte do kŕmidla.

Tri štvrtiny mláďat slávika červienky uhynie pred dovŕšením prvého roku života. Z časti kvôli dravcom a z časti kvôli vernosti teritóriu ktoré si dôrazne bránia.

erithacus

Sláviky hniezdia od apríla do júla. Môžu hniezdiť aj dva razy do roka. Po prilákaní samičky do svojho teritória pred ňu samček ukladá lahôdky a nápadne pri tom trepoce krídlami. Samička potom stavia hniezdo a po znesení vajíčok na nich sedí 11 až 14 dní. Vajíčka sú biele so svetločervenými škvrnami a je ich 5 až 7. Po celý ten čas ju samček kŕmi. O vyliahnuté vtáčatká sa starajú obaja rodičia.

Medzi príbuzného slávika červienky patrí slávik modrák, slávik tmavý a slávik krovinový.

zdroje: e-ucebnice.sk/e-ucebnice/biologia5naWelp/lesn_vtky.html

goodwp.com/tags/erithacu+rubecula/

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokVták roka 2015
ďalší článokPúšte a polopúšte
Mojím koníčkom je písanie, chov mačiek a maľovanie obrazov. K pohybovým aktivitám patrí honba za peknými fotografiami prírody či zvierat. Inak k smrti rada čítam - police plné kníh a voľný poukaz na nákup časopisov - to sú moje sny.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ