Zvieratká okolo nás – lienka

Zvieratká okolo nás – lienka

2541
3
ZDIEĽAŤ
lienka sedembodková

Coccinella septumpunctata – Lienka sedembodková patrí medzi chrobáky a je to najkrajší a najviac známy chrobák akého môžeme na Slovensku stretnúť. Vlastne, nie len na Slovensku. Lienka je rozšírená skoro po celej Zemi. Jediná oblasť kde lienku nenájdeme je severná pologuľa.

Typické sfarbenie lienky – červené krovky s čiernymi bodkami a bielo čierne telíčko. Ale lienok je v oblasti Európy minimálne okolo 80 rôznych druhov. A tak môžeme vidieť aj žlté či oranžové lienky s bodkami, červené, ale aj čierne či hnedé. Okrem bodiek môžu mať pruhy alebo môžu byť jednofarebné. Tvrdé farebné krovky chránia krídla.

Okrem toho ich chráni pred predátormi aj sfarbenie kroviek – dôrazne varuje pred tým, že by mohla byť jedovatá. Takáto schopnosť sa odborne nazýva Aposematismus.

Lienky zvyknú prezimovať hromadne pod kameňmi či pod kôrou stromov. Počas jari a leta sa pári. Nakladie okolo 300 vajíčok (záleží ale od druhu lienky). Z vajíčok sa vyliahnu larvy asi po 5 až 8 dňoch.

Lienka má veľmi krátky život – jeden rok.

Potravou sú pre ňu vošky či červce. Tým pádom je lienka dobrý kamarát každému záhradníkovi (teda až na pár druhov). Je to dobrou náhradou pesticídov – škodcu požerie a to veľmi rada. Dokonca aj larvy zvyknú jesť hneď vošky, a požerú ich o niečo viac než dospelý jedinec.

Takže, ak uvidíte lienku, nikdy jej neublížte. A ak máte doma rastlinky, ktoré obžierajú kdejaké vošky a nemôžete sa ich zbaviť zadovážte si na dáku dobu lienku – určite vám pomôže. 🙂 Potom ju nezabudnite pustiť von, nech stihne priviesť na svet ďalšie potomstvo.

zdroj: sk.wikipedia.org/wiki/Lienka-sedembodková

3 KOMENTÁRE

  1. hm, tak v severných zemiach? na severe, v severnej časti zemeguľe? prosto, ako vyjadriť že v severných častiach zeme nie sú, pretože je tam na ne zima – čo oni nemajú radi. 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ