Zvieratá okolo nás – užovka obojková

Zvieratá okolo nás – užovka obojková

1484
0
ZDIEĽAŤ
natrix natrix

Užovka obojková – natrix natrix, je európsky nejedovatý had z čeľade užovkovitých. Nájdeme ju od južnej Škandinávie, cez južné Taliansko, britské ostrovy, až po severozápadnú Afriku a juhozápadnú Áziu.

Užovka dorastie do 120 cm, no vyskytlo sa zopár jedincov, ktoré mali aj dva metre. Dožívajú sa okolo 10 rokov. Spoznáme ju podľa olivovej, zelenkastej až sivej farby so žltým golierom.

Obľubuje vodné plochy, a trávi v nich väčšinu života. Živí sa obojživelníkmi, rybami, jaštericami, drobnými cicavcami a hmyzom. Keďže nie je jedovatá, a ani nemá tak silné svaly ako škrtiče (a ani takú dĺžku) požiera svoje obete vcelku a zaživa. No pre človeka nie je nebezpečná.

Samice sa od samcov odlišujú širšou hlavou, sploštenou a majú zreteľnejší krk. Pári sa po hibernácii, krátko po tom, čo zvlečie kožu, v apríli a v máji. Samica nakladie 8 až 40 kožovitých vajec do náplavových hromád dreva pri vodnej ploche, do kopy lístia, či dokonca do kompostu. Mláďatá sa vyliahnu po 6 až 10 týždňoch. Sú úplne samostatné a dlhé približne 15 až 20 centimetrov.

Užovka, hoci je dravec, má kopu nepriateľov. Okrem človeka sú to: mačka, jazvec, jež a dravé vtáky. Na svoju obranu vylúči zapáchajúcu látku, predstiera smrť, alebo sa tvári ako jedovatý had a predstiera útok. Vzhľadom na to, že nie je jedovatá, a požiera rôzny hmyz, je užitočná, a preto tomuto sympatickému hadíkovi neublížte.

zdroje: vlastná fotografia

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ