Zvieratá okolo nás – mravec čierny

Zvieratá okolo nás – mravec čierny

2378
0
ZDIEĽAŤ
formicidae

Mravec, alebo skôr mravcovité – Formicidae, patria do čeľade hmyz, nadčelaď osy a rad blanokrídlovce.

Sú jednou z najúspešnejších skupín hmyzu v živočíšnej ríši. Vedci, ktorý sa nimi zaoberajú sa volajú myrmekológovia. Mravce si aj umelo pestujú, aby ich mohli pozorovať, v nádobách zvaných formikáriá.

Mravce nemajú pľúca, dýchajú pomocou prieduchov, ktoré majú po celom tele. Nemajú tiež krv, ale telovú tekutinu zvanú hemolymfa. Ich telo je opevnené vonkajšou kostrou. Majú zložené facetové oči, ktorými detekujú svetlo a pohyb. Na hlave majú tykadlá, ktoré im prezrádzajú o okolí viac než ich oči. Detekujú nimi feromónové stopy, pohyb vetra, vibrácie a dotýkajú sa nimi iných jedincov. Ich obranou sú hryzadlá a niektoré druhy majú aj jed.

Mravce sú sociálne zvieratá a sú rozdelený do kást – kráľovná, robotnice, samce vhodné na oplodňovanie a bojovníci.

Mraveniská, ako ich hniezda nazývame, nájdeme pod zemou, no vo voľnej prírode nájdeme nad mraveniskom veľkú kopulu z ihličia, prípadne ich nájdeme pod kameňom, pod hŕbou starého lístia, v dutinách stromov či v puklinách na chodníkoch.

Hniezdo zakladá jedna oplodnená kráľovná, ktorá nakladie vajíčka. Z nich sa jej vyliahnu robotnice, ktoré jej pomáhajú pri starostlivosti o nové robotnice. Tak ako rastie hniezdo, dospievajú robotnice, tak aj kráľovná oplodňuje larvy, aby miesto robotníc mala samcov a budúce kráľovné a bojovníkov.

V našich domácnostiach sú to nevítaný návštevníci, no v prírode sú to prekopávači a prevzdušňovači pôdy a odstraňovači mŕtvoliek iných zvierat. Inak sa živia sladkými výkalmi vošiek, ktoré si preto chránia.

zdroje: vlastné zdroje

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ