Zo súkromia zvierat: Pobrežníky bojovné (gays are a girl’s best friends)

Zo súkromia zvierat: Pobrežníky bojovné (gays are a girl’s best friends)

603
0
ZDIEĽAŤ

Pobrežníky bojovné (Calidris pugnax) sú zaujímavé z niekoľkých dôvodov. V prvom rade, samce sa predvádzajú viac sami pred sebou ako pred samičkami kvôli vyjasneniu hierarchie. Okrem toho majú tri typy samcov, ktoré sa od seba vzájomne líšia tak výzorom, ako aj správaním.

Prvým a najbežnejším je Teritoriálny samec. Ten je zo všetkých samcov najsilnejší a najagresívnejší. Tento typ trávi najviac svojho času bojom a predvádzaním sa.

teritorial
Teritoriálny typ

Druhým je Satelitný samec. Ten je rovnako veľký ako Teritoriálny, avšak menej svalnatý, agilnejší a má oveľa bledšie sfarbené operenie. Nemá žiadne teritórium, preto sa zdržiava v blízkosti územia Teritoriálneho samca. Akonáhle sa naskytne príležitosť, prekĺzne tam a pári sa so samičkami.

satellite
Satelitný typ

A tretím je najvzácnejší Transexuálny samec. Je menší ako ostatní, vzhľadom pripomína samičku a podobne, ako Satelitný samec, nemá teritórium. Pári sa potajme so samičkami, no je rovnako šťastný, keď sa s ním pária aj samce. Pôvodne sa vedci domnievali, že sa sám cíti skôr ako samička. Podrobnejšie pozorovania však ukázali, že si je plne vedomí svojho pohlavia. Silnejší teritoriálny samec ho strpí na svojom území, pretože homosexuálne aktivity sú pre samičky atraktívne. Samce, ktoré sa pária s Transexuáílnymi samcami majú u nich oveľa väčšiu šancu.

faeder
Transexuálny typ

Samičky pobrežníkov sú neuveriteľne promiskuitné. Preferujú v prvom rade Transexuálnych samcov, na druhom mieste Satelitných a až na poslednom Teritoriálnych. Keď sa však naskytne príležitosť, pária sa s každým, kto im príde pod krídla.

Zdroje:

http://humoncomics.com/archive/animal-lives

https://en.wikipedia.org/wiki/Ruff

http://birdingdude.blogspot.sk/2012_08_01_archive.html

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ