Zo súkromia zvierat: Leguániky pestré (kameň-papier-nožnice)

Zo súkromia zvierat: Leguániky pestré (kameň-papier-nožnice)

425
0
ZDIEĽAŤ

Len máloktorý živočíšny druh má tri tak odlišné typy samčích milovníkov ako leguánik pestrý (Uta stansburiana). Červenokrké, modrokrké a žltokrké jedince sa líšia nie len technikou zvádzania samičiek ale aj fyzickým vzhľadom.

Červenokrký samec je napumpovaný testosterónom a v stredobode jeho záujmu je ovládať čo najväčšie územie s takým množstvom samičiek, ako je to len možné. Hoci má tendenciu samičky ochraňovať, nevytvorí so žiadnou z nich silnejší alebo trvalejší zväzok. Väčšinou sa snaží poraziť modrokrkého samca, aby dobil jeho územie.

batch362010_0909_111138aa-e1285270583405Modrokrký samec je menší, má v sebe menej testosterónu a spravidla ovláda len také veľké územie, ktoré stačí len pre jedinú samičku. S ňou potom žije v silnom trvalom vzťahu. Podobne, ako červenokrký, aj on sa ju snaží chrániť a je pripravený bojovať s každým, kto by sa ju snažil ohroziť.

Uta1A nakoniec tu máme žltokrkého samca, ktorý farbou pripomína samičky a neovláda žiadne územie. Žije na okraji územia červenokrkého, kde sa potajme stretáva so samičkami. Keďže červenokrký netrávi príliš mnoho času so svojimi samičkami, žltokrkému stačí postávať na hraniciach teritória a počkať na samičky ochotné sa sním spáriť. Samičky vo vzťahu s modrokrkým však nie sú ochotné byť neverné a tak modrokrký vždy poráža žltokrkého.

Pomery v spoločenstve leguánikov pestrých pripomínajú tak hru „kameň – papier – nožnice“: červený poráža modrého, modrý poráža žltého, žltý poráža červeného.

Zdroje:                                                                                     http://humoncomics.com/archive/animal-lives

https://imexcursions.wordpress.com/2010/09/

http://mvz.berkeley.edu/Newsletter/newsletter_files/201407/Uta_stansburiana.php

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ