Zimné prikrmovanie II.

Zimné prikrmovanie II.

249
0
ZDIEĽAŤ

Zima sa blíži a ak ju chceme pre našich operencov uľahčiť je na čase postaviť im kŕmidlo. Aké sú však základné pravidlá jeho inštalovania a aké sú základné typy? Nech sa páči…

Základné pravidlá

Pri stavbe kŕmidla sa síce fantázii medze nekladú, platí však niekoľko zásadných pravidiel. Najdôležitejšie je, aby bola plocha s predkladaným krmivom dostatočne dobre chránená pred poveternostnými vplyvmi. Toto miesto je preto nevyhnutné zakryť dostatočne veľkou strechou. Najčastejším typom je tzv. besiedkové kŕmidlo, ktoré zároveň spĺňa aj predpoklady bezpečného kŕmenia. Najlepším stanoviskom pre kŕmidlá je voľný trávnik. Kríky a stromy by mali byť od neho vzdialené od 2 do 2,5 metra, aby sa predátori nemohli na kŕmidlo ľahko dostať a aby mali zároveň vtáci dostatočne blízko úkryty.

Veľké a malé zásypové kŕmidlo

Najjednoduchším a relatívne bezpečným typom je tzv. zásyp. Je to zväčša debna obdĺžnikového tvaru z jednej strany otvorená. Pre menšie vtáky sa používa zásyp s rozmermi 60 x 40 x 30 cm. To sa umiestňuje zakryté smrekovou alebo jedľovou vetvou na zem pri okraje krovín tak, aby bol výhľad na otvorenú krajinu. To umožní vtákom reagovať na prípadné nebezpečenstvo. Niektoré drozdovité v tomto prípade ocenia, ak im ponúknete k obvyklej potrave aj jablká. Zásypy pre väčšie druhy, ako sú bažanty a jarabice sú vlastne zväčšenou podobou predchádzajúceho (150 x 70 x 60 cm), umiestňujú sa však hlavne na okraje lesov. Tieto vtáky obľubujú lisované seno, obilie, kukuricu a iné semená.

Malé besiedkové kŕmidlo

Aj takto sa dá poňať besiedkové kŕmidlo…

Na stavbu kŕmidiel je možné použiť všetky druhy dreva. Ak už máte kostru strechy zmontovanú klincami alebo skrutkami (na obrázku č. 1 a 2), môžete do nej zasadiť sklo, alebo plexisklo. Osvedčilo sa to z bezpečnostných dôvodov. Jednoduchšie a hlavne lacnejšie je však použiť priehľadnú, stabilnú fóliu. Ak je dostatočne priehľadná, môžete ju na kostru natiahnuť aj viackrát. Fólia má výhodu aj v tom, že sa pri poškodení dá jednoducho a lacno vymeniť. Tieto opatrenia ochránia základňu s potravou pred vetrom.

Besiedkové kŕmidlo

Pri zostavovaní strechy je potrebné dbať, aby mali jednotlivé trojuholníkové časti správny sklon. Na vyhotovenú strechu sa odporúča pribiť strešnú lepenku. Tá ochráni drevo a predĺži tak životnosť kŕmidla. Strecha by mala byť odnímateľná, kvôli čisteniu, údržbe a samozrejme dopĺňaniu potravy. Pri stavbe strechy sa môže použiť aj plech, ten by mal byť však nerezový. Kŕmidlo by sa nemalo impregnovať (hlavne úložná časť), môžu sa však použiť prírodné impregnačné látky, napr. šelak. V žiadnom prípade ho nelakujeme!

Drevené samosypné kŕmidlo

Originálne samosypné kŕmidlo

Konštrukcia tohto typu môže vyzerať sprvu zložito. Ak však narežete všetky diely vopred z 15 cm hrubých dosák, nebude vám zostavovanie robiť veľké problémy. Aj tu môžete použiť rôzne druhy dreva, tvrdé drevo (dub, buk) vám však zaručí dlhšiu životnosť. Drevo by malo byť ohoblované, to vlastne platí pre všetky kŕmidlá. V tomto prípade sa dajú rozmery prispôsobiť vašim potrebám a možnostiam. Dobrá rada (pri stavbe všetkých kŕmidiel): očíslujte si jednotlivé narezané diely ceruzkou podľa návodu. Aby ste zabránili premočeniu dna (č. 6) pribite ho na bočné steny (č. 1 a 2) asi o 1 cm vyššie. Styčné plochy zadnej steny (č. 8) a sklzovej dosky je potrebné v správnom uhle skosiť. Pri zabudovávaní tejto sklzovej dosky je potrebné dbať o to, aby vzdialenosť medzi spodnou hranou a dnom (č. 6) a zadnou stenou (č. 8) bola asi 20 mm.

Samosypné kŕmidlo

Prednú hranu dosky tvoriacu dno (č. 6) je potrebné nasmerovať tak, aby vznikla asi 25 mm široká škára na prijímanie potravy. Takto môžu prekĺznuť aj väčšie semiačka. Bidielko (č. 7) pripevnite ku dnu kŕmidla tak, aby jeho horná hrana bola asi o 6 mm vyššie ako spodná hrana sklzovej dosky. Strechu pripevnite k zadnej stene dvoma pántmi. Musí sa totiž dať otvárať pri dopĺňaní krmiva. Samosypné kŕmidlo nesmieme plniť keď prší alebo sneží. Mohla by sa tam dostať vlhkosť a zlepiť semiačka. Môžete ho pripevniť na vybrané miesto pomocou závesnej lišty, dajte však pozor, aby sa dala strecha otvoriť. Je tiež dobré umiestniť ho dostatočne vysoko kvôli predátorom. Osvedčilo sa aj voľne zavesené kŕmidlo. Použite na to dve skrutky s očkom, ktoré umiestnite asi 3 cm od seba. Zabránite tak, aby sa kŕmidlo preklopilo.

Tukový zvonček

Rôzne typy tukových kŕmidiel

V obchodoch dostanete tzv. lojové gule, ktoré obľubujú hlavne drobné spevavce (sýkorky, vrabce). Tuk ako taký je pre ne hodnotným zdrojom rýchlej energie. Ak však chcete túto „energetickú bombu“ pre vtáky ochrániť pred poveternostnými vplyvmi, je dobré vyrobiť tukový zvonček. Použite nato nový, alebo dôkladne umytý menší kvetináč (keramický či plastový), asi 30 cm dlhú paličku tak hrubú, aby ste ju mohli tesne pretiahnuť cez otvor na dne kvetináča. Paličku zaistite z vnútornej i vonkajšej strany kvetináča proti vyšmyknutiu (napr. gumičkou). Aby vám rozohriaty loj neunikal, namočte vlnenú niť do oleja na pečenie a omotajte ju okolo paličky z vnútornej strany (a).

Tukový zvonček z kvetináča

Kvetináč (môžete použiť aj kelímok s navŕtanou dierkou a pod.) postavte dolu dnom na miesto, kde zasunutá palička nebude prekážať (na kraj stola, na kartónovú krabicu s dierou a pod.) (b). Roztopte hovädzí tuk a namiešajte do neho otruby, ovsené vločky, prípadne niekoľko rôznych bobúľ. Je potrebné dávať pozor, aby sa tuk neprevaril. Ak chcete pripraviť pre vtáky čo najzdravšiu zmes, dbajte, aby zmes tuk : otruby s bobuľami boli v pomere 1 : 1. Zmes opatrne nalejte do kvetináča a po stuhnutí tuku zaveste zvonček na vetvičku v záhrade či pred domom (c). Čoskoro táto pochúťka priláka pestrú zmesku rôznych druhov.

Zdroje:

http://www.care2.com/greenliving/how-and-why-to-clean-your-winter-bird-feeder.html

https://www.pinterest.com/explore/wooden-bird-feeders/

http://hobby.instory.cz

Eberhard Gabler: Ptačí budky a krmítka; Grada, Praha 2007

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ