Zimné prikrmovanie I.

Zimné prikrmovanie I.

269
0
ZDIEĽAŤ

Začiatkom jesene už každý milovník vtáctva myslí na zimné prikrmovanie. Ako na to? Aké sú vhodné kŕmidlá a správna potrava? Ako kŕmidlo vyrobiť? Prinášame vám niekoľko dobrých rád.

Prečo prikrmovať?

Na jeseň dozrievajú rôzne bobule a plody, ktoré predstavujú bohatý zdroj vitamínov pre vtáky v zime. Ak rastú vo vašej záhrade či v blízkom okolí rôzne druhy týchto kríkov a stromov, môžete nazbierať zrelé plody a usušiť ich na vzduchu. Získate tak zdravé krmivo na prikrmovanie. Dbajte však na to, aby ste časť bobúl na rastlinách nechali pre drozdy, penice či zelienky. Dobrým zdrojom tohto zimného krmiva sú hlavne baza čierna, jarabina vtáčia, ruža šípová, drieň obyčajný, hloh obyčajný, trnka, ríbezľa či kalina. Keďže majú hlavne malé spevavce v týchto plodoch vcelku dostatok zimnej potravy, niektorí kritici zimné prikrmovanie odmietajú. Zima je síce časom prirodzeného výberu, lenže v ľudských sídlach majú vtáci už aj tak obmedzený životný priestor. Preto im rozmiestňujeme hniezdne búdky a preto by sme im mali pomôcť aj v období obmedzených potravných zdrojov.

Pri zimnom poklese teplôt dochádza v dôsledku zrýchlenej látkovej výmeny k veľkej spotrebe energie. Tomu sa dá zabrániť len priebežným prísunom dostatku potravy. Keď je chladno a všade samí sneh a ľad, stačí ráno len niekoľko hodín bez jedla a vták uhynie. Má totiž za sebou dlhú zimnú noc (15 – 16 hodín), keď si potravu nedokáže nájsť. Skutočnú pomoc však predstavuje len zdravá zimná potrava. Je lepšie radšej nekŕmiť, ako nevhodným prikrmovaním narobiť ešte viac škody. A ak dodržíte správne postupy budete mať pri pozorovaní kŕmidla hlboké emocionálne zážitky. Aj ľudia v mestách pri pozorovaní čulého ruchu vtákov pri kŕmení pociťujú blízkosť prírody a pre malé deti je to často prvý veľký zážitok.

Kedy a ako prikrmovať?

Aj keď existujú vypracované tabuľky, kedy a ako prikrmovať, nie je nutné sa ich striktne držať. Ak budeme aj dlhodobo kŕmiť vtáky rovnakou zmesou, nič sa nedeje. Zmes by však mala v takom prípade obsahovať všetko, čo vtáky v zime potrebujú. Sú to hlavne sušené a drvené obilie, semená, bobule, ovsené vločky, bobule máčané v oleji, loj, oriešky, konopné semiačka a pod. Rôzne druhy vtákov si potom zo zmesi vyberú to, čo potrebujú a čo im najviac chutí. Pre menšie druhy, ako sú červienky či malé sýkorky, môže znamenať ruch u veľkého kŕmidla stres. Preto je vhodné ak máme ešte jedno menšie, kde môžeme zavesiť aj lojové gule. Ak ho umiestnime na vhodné kľudné miesto, môžeme tu potom pozorovať aj napríklad ďatle. V dobe zabíjačiek zvykli aj v minulosti vešať ľudia vtákom nesolené kusy sadla. Ním sa posilňujú hlavne sýkorky, brhlíky a ďatle. Snaha o tabuľkové delenie kŕmidiel podľa druhov stroskotá zväčša na tom, že vtáky aj tak navštívia aj tak všetky a vyzobú to, čo im chutí.

Sýkorkám a menším druhom, ktoré vytláčajú z kŕmidla silnejšie vtáky, môžeme pridať napríklad tzv. samosypné kŕmidlo. V ňom je potom krmivo uložené v suchu a vtáky po ňom nestúpajú. Tento druh uvoľňuje len toľko potravy, koľko je potrebné. Vták si ho vezme a zožerie na najbližšom strome. Nevýhodou je však to, že takto prídete o zážitok z pozorovania. Vtáky začnú akútne trpieť nedostatkom potravy pri prvých mrznúcich dažďoch a poklese teploty pod – 5 °C. S prikrmovaním je však vhodné začať už pri prvých chladných dňoch. Prostredníctvom malých porcií krmiva tak vyšleme tak vtákom jasný signál, že tu v prípade núdze nájdu niečo do zobáka. Ak sa však zima zmierni je vhodné prikrmovanie ukončiť. Neexistuje presný „prikrmovací kalendár“. Vždy sa musíme riadiť počasím. Aj na jar by sme mali prikrmovanie ukončovať postupne, avšak akonáhle začne vegetačné obdobie, je dobré ho ukončiť. Prikrmovanie po celý rok je maximálne nevhodné.

Kontrola a starostlivosť

Musíme dbať o to, aby vtáky prežili zimu v čo najlepšej kondícii a zdravý. Aby sme k ich zdravotným ťažkostiam neprispeli aj my, podávame im vždy čistú potravu. Najdôležitejšie je udržiavať čistotu na základne kŕmidla, kam sa sype krmivo a denne ju kontrolovať. Skôr, ako nasypeme nové krmivo, je nutné zo základne odstrániť krmivo staré a zbytky krmiva. Ak zistíme uprostred zimy na kŕmidle kašovitý alebo tekutý vtáčí trus, okamžite prikrmovanie ukončíme. V tomto prípade totiž hrozí nebezpečie salmonelózy! Plochu je potrebné okamžite dôkladne očistiť. Rôzne choroboplodné zárodky sem nosia hlavne sťahovavé vtáky. Z ich trusu sa potom môžu nakaziť ďalšie.

Na budúce podrobnejšie o kŕmidlách…

Zdroje:

https://vinepair.com

http://bestraworganic.com

http://wildbirdbarnbaraboo.com/about-us/

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ