Vyskúšajte nočné pozorovanie zveri 

Vyskúšajte nočné pozorovanie zveri 

1408
0
ZDIEĽAŤ

Pozorovanie lesnej zveri je fascinujúce. Vidieť skupinu srniek, ako si ladne vykračuje po lese, pozorovať majestátneho dvanástoráka či rodinku divých svíň. Úplne inú atmosféru má  nočné pozorovanie, no nie veľa ľudí má k nemu prístup. Pretože nie každý má oči ako mačka. Aj preto sú na trhu pomôcky, vďaka ktorým môžete v noci vidieť. Stačí si len obuť pevnú obuv, obliecť sa do poľovníckeho, zobrať si svoje „nočné oči“ a môžete ísť do toho.

 

Ako funguje nočné videnie

Oči, vďaka ktorým môžeme vidieť aj v noci, sa volajú nočné videnie. Viete, ako ako funguje tento prístroj? Možno by ste to nepovedali, ale je to pomerne jednoduché. Jasné, vymyslieť tento vynález dalo veľa práce, no princíp je pomerne jednoduchý. Objektív nočného videnia zbiera infračervené žiarenie a svetlo (nezáleží či prirodzené alebo umelé) zo svojho okolia.

Tieto zozbierané svetelné signály posiela objektív do elektrooptického meniča a ten ich mení na elektróny. Fosforová elektrónová obrazovka dokáže „prečítať“ elektróny a z toho, čo prečíta, nám vytvorí obraz v okulároch. A prečo obraz, ktorý vidíme, je v zelených odtieňoch? Pretože ľudské oko dokáže odlíšiť najviac rôznych odtieňov práve v zelenej farbe.

V čom je podobná termovízia?

Ďalším nástrojom, ktorý nám pomáha vidieť v noci je termovízia. Termovízia však funguje aj počas dňa, zatiaľčo nočné videnie nie – videli by ste iba biely obraz. Termovízia zbiera tiež infračervené žiarenie a to zobrazuje na základe teploty povrchu, ktorý vidí. Aj preto sa využíva na vrtuľníkoch, ktoré pátrajú po stratených ľuďoch. Ľudské oko infračervené žiarenie nedokáže vidieť, preto je ku každej teplote priradená iná farba, ktorú vám termovízia ukáže.

Najchladnejšia farba je čierna a najteplejšia je biela farba. V týchto farbách zobrazuje termovízia maximálne teploty, aj preto sa najčastejšie na termovízii stretávame s červenými, zelenými, modrými či žltými farbami.  Keď si kúpite jeden z týchto vynálezov, nočné pozorovanie zvierat nadobudne úplne iných rozmerov.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ