Vták roka 2015

Vták roka 2015

2890
3
ZDIEĽAŤ

V roku 2015 sa vtákom roka stali netradične dva druhy. SOS/BirdLife Slovakia vyhlásilo za vtákov roka obe naše vrabce. Tieto, kedysi bežné operence, sú v súčasnosti na celom území ich výskytu na ústupe.

House_Sparrow_-_juveniles_male__femaleVrabec domový (Passer domesticus), je malý spevavec čeľade vrabcovitých. Je to synantrópny druh (znamená: „prispôsobený životu v ľudskom prostredí“). Vďaka tomu je aj najrozšírenejším vtákom na svete. Pravdepodobne pochádza z Blízkeho východu a do Európy, Ázie a napokon aj do celého sveta sa dostal vďaka ľuďom. Donedávna išlo o typický druh miest a obcí, kde hľadal úkryt a potravu. V poslednej dobe však z neznámych príčin postupne mizne.

imageVrabec poľný (Passer montanus) je blízkym príbuzným vrabca domového. Obýva však skôr otvorenú krajinu so sadmi, krovinami a poliami. Je to rovnako kozmopolitný druh, ako jeho príbuzný. Obýva väčšinu Eurázie, ale vďaka ľuďom sa rozšíril tiež do celého sveta. Podobne, ako u vrabca domového, išlo o typický európsky druh, ktorý však v poslednej dobe vídať len zriedka.

Zdroje:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Passer_domesticus_-Moscow_-flock-8.jpg
http://ibc.lynxeds.com/photo/house-sparrow-passer-domesticus/juvenile-male-female-resting-fence
https://naturfotografen-forum.de/o326526-Feldsperlinge%20%28Passer%20montanus%29%20am%20Futterplatz

3 KOMENTÁRE

  1. dobrý nápad do budúcna, aby tu čitatelia nemuseli x krát čítať o tom istom len s doplnením jednej správy, radšej napíš k danému článku do komentárov dáku novinku, alebo daj – tak ako ja – link na daný článok a napíš o ostatných nominovaných, či iný článok. Daj si prosto pozor aby tu nebolo x krát o tom istom. Viem že v ríše zvierat je to ľahké…nepozorovane napísať veľa ráz o tom istom zvieratku len v iných súvislostiach, no radšej pridať buď niečo nové, alebo radšej napísať o niečom inom – aj to poukazuje na kvalitu danej stránky a jej redaktorov…. : D asi tak…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ