Vedeli ste že…? (2)

Vedeli ste že…? (2)

942
0
ZDIEĽAŤ

Pôvod cicavcov siaha oveľa ďalej do minulosti, než sa všeobecne predpokladá. Medzi verejnosťou prevláda názor, že sa súčasné skupiny začali vyvíjať z jednoduchších foriem až po vymretí dinosaurov. Avšak ešte koncom minulého storočia vedci z Pennsylvánskej univerzity porovnali génové sekvencie viac ako dvesto druhov stavovcov a podľa toho mohli usúdiť, odkedy sa začali vyvíjať. Tak došli k záveru, že väčšina súčasných rodov cicavcov vznikla dávno pred vyhynutím dinosaurov, zhruba pred 65 miliónmi rokov. Tento vývoj nebol teda následkom zlepšených životných podmienok.

Cynognathus
Cynognathus

Ovce si niekedy môžu myslieť, že sú kozy a naopak. Dokazuje to prípad ovce K 442 a jej kolegov z experimentu, ktorý urobili vedci z Bahramovho inštitútu. Bol to pomerne rozsiahly, niekoľkoročný pokus, v ktorom dali výskumníci jahňatá vychovávať kozám a kozliatka ovciam. Keď zvieratá vyrástli, zisťovali, ktorý druh si budú dospelé jedince vyberať za partnerov. Výsledkom boli náramne popletené zvieratá. Hlavne samce sa zásadne sexuálne orientovali na druh svojej adoptívnej matky, miesto vlastného. Žeby toto správanie bolo aj za tvrdením, že muži si vyberajú prevažne ženy podobné svojim matkám?

friends15Najstaršie „embriá“ viacbunečných živočíchov je možné datovať do doby asi pred 570 miliónmi rokov. Pred niekoľkými rokmi objavili čínsky a americký paleontológovia skameneliny pravdepodobne embrií viacbunečných mäkkýšov na juhu Číny. Pochádzajú z doby pred tzv. kambrijskou explóziou, kedy sa vyvinuli predkovia väčšiny dnešných skupín živočíchov. Ide o guľovité organizmy skladajúce sa z jednej alebo dvoch, štyroch i viacerých tesne zomknutých a systematicky usporiadaných buniek. Predpokladá sa, že ide o embriá relatívne už značne vyvinutých organizmov.

i-e8333306e9e2cbeae41d2c276ff4db41-parapandorinaIzbové rastliny do istej miery môžu nahradiť psov. Podľa nedávnych výskumov je to možné vďaka detekcii statickej elektriny rastlinou. Stačí spojiť špeciálny integrovaný obvod s kvetom, napríklad vsunutím kovového drôtu do pôdy. Rastlina takto zmenená na senzor potom reaguje na narušenie a spúšťa poplach . Detekcia môže byť presná asi do jedného metra. Táto technika vraj môže do istej miery nahradiť nielen strážnych psov, ale psov vyhľadávajúcich míny.

c26-B0017RXJUS-3-lFarebné škvrny na krídlach niektorých druhov motýľov vyzerajú ako oči nebezpečných dravcov. Je všeobecne známe, že majú za úlohu odstrašovať ich nepriateľov. Tieto pseudooči sa vyvinuli a menili nezávisle na tvare tela motýľov alebo kresbu ich krídel. Škvrny sa vytvárajú v pokročilom štádiu larvy – húsenice. Keďže sa v tomto procese podieľa len málo génov, môžu aj tie najmenšie zmeny viesť k výrazným zmenám vo vzhľade krídel. Preto sa vedia v tomto smere motýle relatívne rýchlo prispôsobiť zmenám prostredia.

night_tour_drake_bay_butterZdorje:
https://luisvrey.wordpress.com/2012/06/29/mammal-evolution/
https://hischarisisenough.wordpress.com/2012/05/08/of-goats-and-sheep-2/
http://scienceblogs.com/pharyngula/2006/04/03/taphonomy-of-fossilized-embryo/
http://www.amazon.com/Thirsty-Light-Original-Digital-Moisture/dp/B0017RXJUS
http://www.thenighttour.com/

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ