Vedeli ste že…? (1)

Vedeli ste že…? (1)

1128
0
ZDIEĽAŤ

Neoténiou sa nazýva jav, keď nejaká nedospelá vlastnosť (vlastnosti) daného živočícha pretrváva i v dospelosti. U mloka axolotla mexického (Ambystoma mexicanum), ktorý žije len v jedinom jazere, stačila iba jedna mutácia na to, aby si mohol tento tvor užívať večnej mladosti. Genetická zmena natoľko ovplyvnila jednu z podfunkcií jeho štítnej žľazy, že si po celý život uchováva vzhľad larvy a tým aj vodný spôsob života. Kým iní jeho príbuzní sa v dospelosti menia na suchozemské mloky, axolotl si aj po dosiahnutí pohlavnej zrelosti uchová mladícky vzhľad.

axolotl

Boreálne lesy a lesy mierneho pásma viažu ročne asi 700 miliónov ton atmosférického uhlíka. Je to približne toľko, koľko by mohli zachytiť priebežne vyrubované dažďové pralesy. Lesy severnej pologule sa tak stávajú, spolu s tropickými dažďovými lesmi a svetovým oceánom, rozhodujúcou zložkou na znižovaní emisií v ovzduší. Preto je nesmierne dôležitá ochrana aj tejto zložky nášho životného prostredia.

Boreal_big
boreálny les

Niektoré druhy sršňovitých (Vespidae) majú podivný spôsob správania sa samičiek k pažravým samčekom. Keď sa robotnice vrátia do hniezda s korisťou a stretnú nejakého trúda, strčia jeho hlavu do prázdneho okienka plástu, pričom ho hryzú a bodajú do zadočku, aby im neušiel. Vedci to vysvetľujú tým, že tieto osy chránia potravu, ktorú nosia pre neustále hladné larvy, pred nenásytnými samčekmi.

hniezdo osy obyčajnej

Fosílne riasy (Algae) nachádzajú paleontológovia len veľmi zriedkavo. Riasy majú totiž jemné tkanivá, ktoré skamenejú len veľmi zriedkavo. Tieto jednoduché rastliny existujú na Zemi už stovky miliónov rokov a dosahujú rozmerov od mikroskopických po niekoľko metrové. Nedávno však vedci objavili na novozélandskom pobreží skamenelinu mikroskopickej riasy, ktorá pripomína pevnosť s troma baštami.

skokan lesný
zmrznutý skokan lesný

Severoamerickému skokanovi lesnému (Rana silvatica) pomáha prežiť zimu hroznový cukor, ktorý u neho funguje ako nemrznúca zmes. Žaba začne cukor produkovať vo svojej pečeni už počas jesene. Následne ho krv roznesie do všetkých telesných orgánov, pričom sa hladina cukru zvýši až na 250 násobok normálnej hodnoty. Následkom toho je pokles bodu mrazu vody v bunkách. Takto sú schopné prežiť i niekoľko týždňové mrazy i pod tenkou vrstvou lístia. Keď sa oteplí, časť cukru sa uloží v močovom mechúre, ako rezerva pre prípad ochladenia.

Zdorje:
http://victoriousvocabulary.tumblr.com
https://biomee.wikispaces.com/Boreal+Biome
https://scotlandsnature.wordpress.com/page/4/
https://www.pinterest.com/pin/38210296812933649/

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokPytliačenie na vtáctvo je rekordné v Stredomorí
ďalší článokČeľuste XI: Mýtické stvorenia
Som prírodovedec, ekológ, ornitológ vzdelaním aj dobrovoľne. Popularizácii vied o prírode a tiež prírodovednému vzdelávaniu všetkých vekových kategórií som sa začal venovať najprv ako nadšenec, teraz sa to snažím posunúť na vyššiu úroveň existencie. Príroda je zároveň mojím koníčkom, popri nej však mám čas aj na ďalšie bežné záľuby.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ