Unikátny spôsob eko-osvety

Unikátny spôsob eko-osvety

196
0
ZDIEĽAŤ

V Paríži sa domorodcom i turistom nedávno naskytol nezvyčajný pohľad. Na brehu rieky Seiny objavili obrovského ležiaceho vorvaňa.

Nebola to však žiadna veľryba čo zablúdila do rieky a tu uhynula. Je to veľmi realistická atrapa dlhá 20 metrov a vážiaca 30 ton. Patrí belgickej umeleckej skupine „Kolektív kapitána Boomera“, ktorých cieľom je zvýšiť povedomie o živote, ohrození a ochrane veľrýb a delfínov. Veľryba je taká realistická, že sa dokonca niektorý ľudia zastavujú a ponúkajú svoju pomoc. Ilúzia je dokonalý a vzbudzuje veľký záujem. Aby bol projekt ešte uveriteľnejší, umelci v prestrojení za vedcov predstierajú výskum „uhynutého“ zvieraťa. Podľa zakladateľa spoločnosti, Berta Van Peela je tak publikum svedkom vedeckej interve. Umelci vykonávajú podrobnú „pitvu“, odber vzoriek a všetko podrobne popisujú. Spoločnosť pri prípravách spolupracovala aj s odborníkmi na veľryby.

Ostatní herci rozprávajú o situácii veľrýb, o ich ohrození, diskutujú s okoloidúcimi a pýtajú sa ich rôzne otázky. Napríklad: „Ak také zviera bolo donútené opustiť vody Atlantiku, znamená to, že muselo mať nejaký problém. Ale aký? Sme na vine my ľudia, že veľryby vymierajú?“ Umelohmotná veľryba je putovný projekt. Od roku 2008 sa už objavila v mnohých metropolách, napríklad v Londýne, Valencii, Antverpách. Najčastejšie ju vystavujú na verejných priestranstvách, aby tak prilákali čo najviac pozornosti a mohli tak osloviť väčšie množstvo ľudí, aby ich informovali o životnom prostredí. Nájdu sa aj takí, ktorí umeleckú skupinu odsudzujú. Oni však tvrdia, že prostredníctvom umenia pomáhajú ľudom uvedomiť si, ako narúšame ekosystém morských živočíchov.

Zdroje:

http://www.national-geographic.cz

https://www.youtube.com

http://www.huffingtonpost.com

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokAko loviť ryby na najády 3
ďalší článokZimné prikrmovanie II.
Som prírodovedec, ekológ, ornitológ vzdelaním aj dobrovoľne. Popularizácii vied o prírode a tiež prírodovednému vzdelávaniu všetkých vekových kategórií som sa začal venovať najprv ako nadšenec, teraz sa to snažím posunúť na vyššiu úroveň existencie. Príroda je zároveň mojím koníčkom, popri nej však mám čas aj na ďalšie bežné záľuby.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ