Top 10 nových druhov roku 2015

Top 10 nových druhov roku 2015

1774
0
ZDIEĽAŤ

Výskum a systematické zaradenie novoobjavených druhov živočíchov a rastlín zaberie vedcom množstvo času. Preto sa úplné informácie o druhoch objavených v roku 2014 dostali na verejnosť až v roku 2015. Newyorkská prírodovedecká a lesnícka univerzita (SUNY College of Environmental Science and Forestry, ESF) zostavila top desiatku novoopísaných druhov, ktoré vybrali z 18 000 kandidátov. Tak si prezrime ich „hitparádu“.

Kurča z pekla (Anzu wyliei) – USA
Jediný vyhynutý druh z tohto zoznamu bol súčasníkom svojich populárnejších príbuzných ako Tyrannosaurus rex či Triceratops. Tento operený dinosaurus žil na území súčasnej Severnej Ameriky. Ak hovoríme o vtákoch ako o blízkych príbuzných dinosaurov, tento druh je toho veľmi dobrým príkladom. Anzu mal perie, zároveň duté pneumatizované kosti a zobák podobný papagájom. Vtákom sa podobal aj správaním. Staval si hniezda a sedel na vajíčkach podobne, ako dnešní jeho príbuzní. Tento jaštero-vták bol dlhý asi 3,5 metra a vážil okolo 250 kg.

anzu wyliei
vtákosaurus Anzu wyliei

Hlienovec koralovitý (Balanophora coralliformis) – Filipíny
Táto parazitická rastlina sa ponáša skôr na koral, ako na kvet. V podstate pozostáva len z podlhovastých, rozvetvených, hľuzovitých výhonkov s drsným povrchom. Rastlina vôbec neobsahuje chlorofil, takže nie je schopná fotosyntézy. Živiny vlastne „kradne“ od iných fotosyntetizujúcich rastlín. Takmer okamžite po jej objavení bola táto nezvyčajná rastlina vyhlásená za nadmieru ohrozenú, nakoľko je známych asi iba 50 jedincov tohto druhu.

balanophora coralliformis
koraloidná rastlina Balanophora coralliformis

Pavúk akrobat (Cebrennus rechenbergi) – Maroko
Tento jedinečný a šikovný pavúkovec v prípade ohrozenia zaujme typickú útočnú pozíciu. Avšak, ak útočník nemieni ustúpiť, začne vrhať mlynské kolá. Tento spôsob pohybu je totiž o dosť rýchlejší, ako obyčajný beh. On sa však nesnaží útočníkovi uniknúť. Dobre totiž vie, že by v púštnom prostredí ani veľmi nemal kam. Týmto spôsobom vlastne útočí. Vrhá sa mlynskými kolami smerom k útočníkovi. Zaujímavosťou je, že kybernetici vyvinuli podľa pohybu tohto pavúka robota ešte skôr, ako bol druh vôbec nazvaný.

cebrennus rechenbergi
úžasný Cebrennus rechenbergi

Kmeň X (Dendrogramma enigmatica) – Austrália
Tento tajomný nováčik (a spolu s ním objavený druh Dendrogramma discoides) je mnohobunkový živočích podobný lupeňovitým hubám. Na jednom konci svojho tela má ústny otvor na akejsi rúčke a na druhom plochý disk. Podľa niektorých vedcov patria tieto druhy do kmeňa pŕhlivcov, teda sú príbuzné koralom, medúzam a sasankám. Podľa iných sú skôr blízke rebrovkám. Je však možné, že ide úplne nový, doteraz neznámy kmeň. Tieto sotva 8 milimetrové živočíchy boli objavené na dne oceána v hĺbkach okolo jedného kilometra pri pobreží štátu Victoria.

Dendrogramma enigmatica
člen záhadného kmeňa X – Dendrogramma enigmatica

Chodbárka kostnicová (Deuteragenia ossarium) – Juhovýchodná Čína
Táto sotva 15 milimetrová osa má skutočne zvláštny spôsob ochrany svojho potomstva. V dutých steblách rastlín si buduje z blata stenami predelené bunky, do ktorých vkladá ochromené pavúky. Tie tvoria potravu pre jej larvy. V prednej bunke však neskladuje pavúky, ale napĺňa ich telami mravcov. Takýmto spôsobom vytvára akúsi chemickú zábranu pri vstupe do hniezda. Je to prvý známy druh, ktorý takýmto spôsobom ochraňuje svoje hniezdo. Chemikálie unikajúce z tiel mravcov odradzujú možných votrelcov a parazity.

deuteragenia ossarium
neuveriteľná Deuteragenia ossarium

Žaba rodiaca žubrienky (Limnonectes larvaepartus) – Indonézia
Z 6 455 známych druhov žiab sa len sotva tucet druhov rozmnožuje vnútorným oplodnením. Všetky tieto druhy však kladú oplodnené vajíčka, alebo rodia už vyvinuté malé žabky. Výnimkou je len žaba limnonectes laraepartus. Zvláštnosťou novoobjaveného druhu je to, že telo samičky mláďatá opúšťajú v podobe žubrienok a svoj vývoj dokončujú vo vodnom prostredí, ako u iných žiab. Túto asi štvorcentimetrovú žabu objavili na ostrove Sulawesi a zatiaľ nie je známa presná oblasť jej rozšírenia.

This undated photo obtained December 31, 2014 courtesy of Jim McGuire shows a male and female of the new species (Limnonectes larvaepartus). The male is the smaller one, and the frogs were collected on the west coast of the Central Core of Sulawesi, Indonesia. The frog is endemic to this island. In the depths of an Indonesian rainforest, scientists have identified the first known frog that gives birth to tadpoles instead of laying eggs, according to research published December 31, 2014. Known as Limnonectes larvaepartus, this member of the Asian group of fanged frogs was first discovered decades ago by Indonesian researcher Djoko Iskandar. Scientists have long thought these particular frogs likely gave birth to tadpoles, but they had never seen the creatures mate or spawn firsthand. But they found new evidence of the frogs' reproductive behavior recently when University of California, Berkeley herpetologist Jim McGuire, who was exploring the Sulawesi Island rain forests one night, grabbed one that he thought was a male and found instead it was a female that had about a dozen slippery, newborn tadpoles with her. AFP PHOTO/JIM MCGUIRE/HANDOUT = RESTRICTED TO EDITORIAL USE / MANDATORY CREDIT: "AFP PHOTO HANDOUT-JIM MCGUIRE"/ NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS/ – NO A LA CARTE SALES / DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS / =
živorodá žaba Limnonectes larvaepartus

Rozmerná pakobylka (Phryganistria tamdaoensis) – Vietnam
Pakobylka phryganistria síce nepatrí medzi doteraz objavené najväčšie druhy, ale patrí do skupiny pakobyliek obrovských. Tento 25 cm dlhý tvor je dobrým príkladom toho, ako málo vieme o tejto skupine hmyzu, napriek ich nemalým rozmerom. Nie nadarmo, sú majstrami v maskovaní. Novoobjavený druh je hojný vo vietnamskom Národnom parku Tam Dao, ale až doteraz o ňom nikto nič nevedel. V súčasnosti môžeme túto pakobylku  vidieť aj naživo v Bruselskom Belgickom kráľovskom prírodovednom inštitúte.

phryganistria tamdaoensis
neskutočná pakobylka Phryganistria tamdaoensis

Fotogenický morský slimák (Phyllodesmium acanthothinum) – Japonsko
Tento morský mäkkýš je akýmsi „chýbajúcim článkom“, je prechodom medzi príbuznými skupinami živiacimi sa polypmi a tými, čo sa špecializujú na koraly. Morské bezulité slimáky sú považované, vďaka svojim tvarom a výrazným farbám, za kráľovné krásy morských hlbín. Sú preto aj obľúbeným objektom morských fotografov, žiaden z nich však nebol až takto fotogenický. Nový druh môže prispieť k objasneniu nezvyčajných foriem symbióz medzi ostatnými druhmi tejto skupiny. V črevách slimáka žijú totiž také riasy, ktoré sa inak vyskytujú len v útrobách koralov, kde vyživujú hostiteľský organizmus. Keď slimák skonzumuje koral, tieto riasy pokračujú v tvorbe živín v jeho tráviacom trakte.

phyllodesmium acanthorhinum
úchvatný Phyllodesmium acanthothinum

Vianočná bromélia (Tillandsia religiosa) – Mexiko
V mexických dedinkách počas vianočných sviatkov stavajú obyvatelia na oltáre detailne vypracované betlehemy, tzv. „nacimientos“. V niektorých oblastiach krajiny (Sierra de Tepoztlan, Tlayacapan, San José de los Laureles) má v týchto výjavoch nezastupiteľné miesto jeden nádherný druh bromélie. Len nedávno sa však vedcom podarilo zistiť, že táto kvetina patrí k doteraz neznámemu druhu. V prírode dorastá tillandsia až do poldruha metrovej výšky. Má ružové strapce kvetov a ploché zelené listy. Vyskytuje sa prevažne v skalnatých biotopoch na severe mexického štátu Morelos. Je dobrým príkladom takých druhov, ktoré domorodci poznajú už stáročia, avšak veda ich objavuje len teraz.

Tillandsia religiosa
sviatočná bromélia Tillandsia religiosa

Štvorzubec staviteľ (Torquigener albomaculosus) – Japonsko
Objavením tejto ryby sa vyriešila dvadsaťročná záhada podmorského sveta. Vedcov už dávno trápili záhadné geometricky pravidelné kruhy s priemerom dva metre na morskom dne pri pobreží ostrova Amami-Oshima. Napokon vysvitlo, že ich má na svedomí tento nový druh štvorzubca. Kruhy v piesku vytvárajú samce zvláštnou tanečnou technikou. Toto hniezdo na jedno použitie má, okrem ohúrenia samičiek, aj praktický účel. Konštrukcia s dvoma okrajmi a akýmisi špicami uprostred slúži hlavne na ochranu mláďat. Uprostred kruhu sú potomkovia v bezpečí pred predátormi a morskýmiprúdmi.

Torquigener albomaculosus
zručná ryba Torquigener albomaculosus

Zdroje:

http://www.i4u.com/2015/05/91505/meet-top-10-new-species-discoveredhttp://www.ng.hu/Termeszet/2016/01/03/A-legerdekesebb-uj-fajok-2014-bolhttp://dinosaurpivoting.boards.net/thread/799/anzu-wyliei-new-large-oviraptorid?page=1http://verdezona.blogspot.sk/2015/06/las-especies-mas-extranas-del-mundo.htmlhttp://www.livescience.com/50916-bizarre-new-species.htmlhttp://australianmuseum.net.au/image/dendrohttp://www.ecoavant.com/es/fotogaleria.php?IDG=24&IDI=6975http://www.japantimes.co.jp/news/2015/01/02/worldhttp://www.biobiochile.cl/2015/05/22/el-top-10-de-las-asombrosas-especies-descubiertas-en-2014.shtmlhttp://www.esf.edu/top10/2015/08.htmhttp://www.sci-news.com/biology/science-top-10-species-2014-02827.htmlhttp://www.expedicaooriente.com.br/blog/3-novas-descobertas-do-fundo-do-mar/

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ