Titány doby ľadovej v Novom Svete

Titány doby ľadovej v Novom Svete

885
0
ZDIEĽAŤ

Severoamerický kontinent asi pred 10 000 rokmi…. Prichádzajú ľudia „kultúry Clovis“… V podstate predkovia pôvodných Američanov.

Zopakujme si ešte, čo je to tá megafauna. Označujeme tak všetky veľké živočíchy na danom území či kontinente. Niektorí odborníci sem zaraďujú striktne len živočíchy ťažšie ako 500 kg, iní začínajú už u 50 kg. Často sa sem počítajú aj samotní ľudia.

smilodon a pravlk

Toto je začiatok konca veľkých zvierat Severnej Ameriky. Grizly, baribal, puma, bizón či vlk sú len pozostatkami niekdajšej rozmanitosti pôvodnej megafauny. Príchod európskych osadníkov neskôr ohrozil aj túto krehkú rovnováhu. Každý snáď pozná príbeh miliónových stád bizónov, ktorých biely človek takmer úplne vyhubil. Alebo smutný osud holuba sťahovavého (pozri: článok „Holub menom Martha“).

mastodont a smilodont

Z vymierania megafauny nemôžeme obviňovať iba ľudí. Veľký vplyv na to mali i zmeny klímy a mnohé ďalšie faktory. Paradoxné je, že mnohé veľké živočíchy Severnej Ameriky spôsobili zánik niektorých juhoamerických druhov. Ako sme už spomínali v článku „Obry latinskej Ameriky“, po vzniku pevninského mosta sa sem dostali veľké mäsožravce ale i bylinožravce, ktorým dovtedy izolované druhy nedokázali konkurovať.

Severná Amerika patrí do rovnakej zoogeografickej oblasti ako Eurázia, teraz sa však pozrieme na niektoré druhy, ktoré sa v Starom svete v dobách ľadových nevyskytovali, alebo sú skôr typické pre Nový svet.

Canis dirus

Prerastený dunčo  (Canis dirus)

Pravlk obrovský (jeho latinský názov znamená „strašný pes“ či „strašný vlk“) bol pravdepodobne najväčším druhom divo žijúcej psovitej šelmy ktorá kedy existovala. Dospelí jedinci mohli vážiť okolo 65 až 80 kg  (to je približne o 30% viac ako priemer u vlka dravého), dosahovali dĺžky okolo 1,5 metra i viac. Vzhľadom sa celkom podobali vlkom dravým. Kým však rekord v hmotnosti u vlka je cca 80 kg, u pravlka to mohlo byť cez 100 kg. Pravlky lovili prevažne väčšiu, menej pohyblivú korisť, akými bolo niekoľko druhov bizónov a koní, prípadne severoamerické ťavy. Špecializácia na väčšiu korisť sa im stala pravdepodobne aj osudnou. Podobne, ako aj iné takto zamerané šelmy, sa nedokázali prispôsobiť zmeneným podmienkam, t.j. konkurencii človeka a strate koristi.

medveď krátkolebý

Maco Yeti (Arctodus simus)

Medveď krátkolebý má skutočne výstižné meno. Mal totiž neobvykle krátky ňufák. Jeho pozostatky sa našli nielen v Severnej Amerike ale i na Sibíri. Vďaka pevninskému mostu medzi Kamčatkou a Aljaškou sa totiž mohol pohybovať medzi oboma kontinentmi. Mal tiež veľmi nezvyčajnú stavbu tela. Mal totiž dlhé ľahké nohy a podľa odborníkov sa mohol pohybovať podobne, ako ťavy. Bol vysoký asi 1,6 metra, dlhý asi 3,7 metra a vážil okolo 1 100 kg. Pravdepodobne nešlo o dravca – lovca, ale o mrchožrúta. Svojou veľkosťou mohol zastrašiť menšie šelmy a ukradnúť im korisť. Podľa niektorých „kryptozoológov“ môže tento druh dodnes prežívať v odľahlých oblastiach Kamčatky. Tieto správy sú však reálne asi ako správy o Yetim.

smilodon fatalis

Osudová mačka (Smilodon fatalis)

Smilodon je rod vyhynutých šablozubých mačkovitých šeliem. Druhy tohto rodu boli pravdepodobnou príčinou vyhynutia šablozubých vačkovcov v Južnej Amerike, keď sa sem dostali po vzniku pevninského mosta. Smilodon fatalis (osudový šabľozubec) bol asi najbežnejším severoamerickým druhom. Smilodony mali zo všetkých druhov vyhynutých šabľozubých mačiek najdlhšie očné zuby (niektoré až 17 cm) a dokázali otvoriť čeľuste do uhla až 120 cm. Mali zasúvateľné pazúry a relatívne krátke ale svalnaté končatiny. Dospelé jedince mohli vážiť do 300 kg. Boli teda uspôsobené na lov veľkej koristi ako boli americké ťavy, kone, bizóny, pozemné leňochody a možno i menšie mastodonty. To sa im však mohlo stať osudným podobne, ako pravlkom.

miracinonyx

Americký gepard (Miracinonyx trumani)

Druhy rodu Miracinonyx mali v skutočnosti s gepardmi málo spoločného. Vďaka takzvanej konvergentnej evolúcii, t.j. že lovili podobným spôsobom podobnú korisť, sa vzhľadom i spôsobom života na gepardy ponášali. Boli teda adaptované na rýchly beh, sú to však vlastne také pozmenené pumy. Je známy ešte jeden druh M. inexpectatus. Boli to štíhle mačky dlhé asi 170 cm s chvostom dlhým 92 cm.

Približná veľkosť severoamerických šeliem z pleistocénu

V kohútiku dosahovali 85 cm a váhy asi 70 kg. Na rozdiel od gepardov mali úplne zaťahovateľné pazúry. Živili sa aktívnym lovom ako gepardy, dokázali však aj dobre šplhať a prenasledovať korisť i v členitom teréne. To africké gepardy nedokážu. Boli to teda také zgepardovatelé pumy. Ich korisťou mohli byť vidlorohy, kone, horské ovce či kozy.

mastodont oproti mamutovi stepnému a srstnatému

Mastodont na reliéfoch (Mammut americanum)

Mastodonty boli chobotnatce s obrovskými klami, ktoré žili od Afriky, cez Euráziu až po Strednú Ameriku. Najznámejším predstaviteľom tohto rodu je práve mastodont americký. Latinský názov celého rodu je skutočne mätúci, odkazuje totiž na mamuty. Tie sú však v podstate slony, takže s mastodontmi majú len málo spoločné. Mastodont bol vysoký do 3,5 metra a na rozdiel od slonovitých mal relatívne rovné kly. Mohol vážiť okolo 11 ton. Proti chladu ich chránil kožuch podobný mamutiemu ale o čosi kratší. Žili pravdepodobne podobným rodinným životom ako väčšina „moderných“ chobotnatcov.

obraz mastodonta na stéle v mayskom meste Copán?

Pravdepodobne vyhynuli po príchode prvých „pôvodných“ Američanov koncom poslednej doby ľadovej. Našli sa však mayské reliéfy v meste Copán, ktoré by mohli byť dôkazom existencie amerických mastodontov ešte v historickej ére…

Mamut trpasličí

Minimamut (Mammuthus exilis)

Keď sa povie „mamutia veľkosť“, myslí sa tým, že je niečo skutočne veľké. Lenže, nie je mamut ako mamut. Kým mamut srstnatý (Mammuthus primigenius) dosahoval priemernej výšky vo svojej kategórii (t.j. asi 3,5 metra) a úplným rekordmanom (výška asi 4,5 metra) bol mamut stepný (Mammuthus trogontherii), existovali aj „trpasličie druhy.

„trpasličí mamut“ v porovnaní s človekom

Mamut trpasličí bol druh žijúci na kalifornskom súostroví Channel („drobné“ chobotnantce však žili aj na sibírskych či stredomorských ostrovoch). Tieto drobné mamutíky dosahovali výšky okolo 1,7 až 2 metrov. Ich predkovia (pravdepodobne mamuty srstnaté) sa možno dostali na ostrovy tak, že tam preplávali. Doteraz sa tak prepravujú niektoré populácie slonov indických v juhovýchodnej Ázii.

kôň západný

Návrat koňa (Equus occidentalis)

Kone ako také, teda párnokopytníky rodu koňovité (Equidae) majú v Severnej Amerike zvláštny príbeh. Pôvodne sa tu totiž vyvinuli. Kone v podstate pochádzajú odtiaľto. Počas dôb ľadových tu ešte žili dva druhy divých koní. Tie však dopadli podobne, ako iné veľké cicavce v Severnej Amerike, vyhynuli. Jedným z nich bol kôň západný. Tohto koníka, dosahujúceho priemernej veľkosti mustangov, lovila asi väčšina severoamerických predátorov, vrátane prvých Američanov. Kone v Severnej Amerike síce vyhynuli, príchodom Španielov však dostali druhú šancu. Dnešné „divé“ mustangy sú v podstate potomkovia koní španielskych konquistadorov. Ich predkovia sa ale vyvinuli na severoamerickom kontinente.

ťava východná

Obria ťava (Camelops hesternus)

Áno, v Severnej Amerike žili ťavy. Podobne ako kone, pochádzajú práve odtiaľto. Jedným z asi najväčších druhov, ktorý mohli stretnúť aj predkovia pôvodných Američanov bola tzv. ťava východná (je zaujímavé, že žila na západnej pologuli). Kto už videl dromedára či dokonca ťavu dvojhrbú vie, že to nie sú práve malé zvieratká. Ťava východná však dosahovala výšky v kohútiku okolo 2,5 metra.

Titanotylopus v porovnaní s ťavou východnou a s dromedárom

Žila tu však aj oveľa väčšia ťava. Dnes ju nazývame Titanotylopus. V kohútiku mohla dosahovať do 4 metrov, vyhynula však už pred 300 000 rokmi.

Zdroje:

http://orbitalstudiespawn.weebly.com/archaic.html

https://research.duke.edu/massive-herbivores-fell-hypercarnivores

http://animaliaenthusiasts.proboards.com/thread/857/arctodus-simus-megalania

http://www.naturalhistoryexplorer.com/FigMT/hilites08.htm

http://www.deviantart.com/tag/miracinonyx

http://rom-u.deviantart.com/art/Extinct-Predators-of-North-America-Pleistocene-496516655

http://www.wikiwand.com/fy/Mastodont

http://prehistoric.ucoz.ru/publ/bestiarij/mammut_americanum/1-1-0-280

http://atozanimals.net/pygmy-mammoth/

http://wsnyder.deviantart.com/art/Mammuthus-exilis-425033730

http://dinopedia.wikia.com/wiki/Equus_Occidentalis

http://www.naturalhistoryexplorer.com/FigMT/making09.htm

https://sk.pinterest.com/golddragons/fossils-and-dinosaurs/

 

 

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ