Svadobná spoločnosť

Svadobná spoločnosť

626
0
ZDIEĽAŤ

Svadobná spoločnosť

Pre zachovanie druhu, je potrebná reprodukcia. V prírode je to trošku inak ako u domácich zvierat. Tam majú svoje vlastné pravidlá a hry. Les, lúka, polia sú ideálne miesta na vytvorenie romantiky pre divé zvieratá. Všetko to začína správne načasovaným počasím. Je to jeden zo spúšťačov reprodukčného cyklu. Potom nastáva zložitejší proces, ktorý je vytvorený centrálnym nervovým systémom a hormonálnou sústavou.

Vrchol honcovania u Zajaca poľného (Lepus europaeus) pripadá na marec a trvá do augusta. Niektoré literárne zdroje, uvádzajú párenie už od januára. Zajace si v čase párenia vytvárajú takzvanú ,,svadobnú spoločnosť“. Inak sú  samotári. Po určení svojho partnera sa ich spoločnosť rozpadne na páry alebo menšie skupinky. Zajace sa medzi sebou bijú prednými labkami.

Takto si vytvárajú hierarchiu. Na toto správanie pôsobí hormón testosterón, tento hormón pôsobí na primárne (vývoj a rast orgánov) aj sekundárne znaky. Sekundárne znaky ovplyvňujú hlasové prejavy a agresivitu. Pri vytvorení párikov nastáva párenie. Ruju u samíc ovplyvňuje hormón estrogén. Ak sa náhodou samice nechcú páriť odháňajú dotieravých samcov fackami. Dĺžka gravidity trvá približne 43 dní. Samica pripraví svoje rodisko vo veľkej tráve alebo kríkoch, tak aby boli mláďatá v bezpečí. Miesto vyplní svojou srsťou pre ich pohodlie. Narodia sa dva až štyri mláďatá. Počas roka môže mať samica viac vrhov. Po narodení sú osrstené a vidia, približne po hodine sú schopné pohybu a odhodlané preskúmať okolie. Stáva sa, že môžeme vidieť mláďatá sedieť v blízkosti našich obydlí, pravdepodobne sa len vybrali na prehliadku a skúmajú svoje prostredie. Matka svoje mláďatá chodí kŕmiť jeden krát alebo dva krát do dňa a to najmä neskoro večer alebo skoro ráno. Sú kojené až do veku troch týždňov. Prežitie mláďat závisí od obdobia v ktorom sa narodia, ale aj od predátorov v danej lokalite. Okrem predátorov sú ohrozené aj rôznymi chorobami, ako napríklad brucelózou, akútnou nekrotickou hepatitídou, parazitmi ako napríklad kokcidióza, červivosť pľúc.

Zajac je aktívny počas noci. Cez deň si labkami na poli vyhrabe jamku, kde má svoj rituálny odpočinok. Leží tam pokojne, keď ho niečo vyplaší, rýchlo vybehne. Živí sa kultúrnymi aj divorastúcimi rastlinami a bylinami. Svojimi zvukovými prejavmi vie upozorniť pred nebezpečenstvom a to pišťaním a takzvaným vreskotom.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ