Stromy sú krásne aj v Stredomorí

Stromy sú krásne aj v Stredomorí

4203
0
ZDIEĽAŤ

Vo vlhkejších oblastiach subtropického pásma, kde sú zimy mierne nájdeme vždyzelené lesy, v ktorých majú stromy hrubé kožovité listy, aby v lete nestrácali vodu. Lesy stredomorského typu sa nachádzajú po celom svete, nájdeme ich v Kalifornii i v južnej Afrike. Typické sú však pre stredomorskú oblasť južnej Európy, Anatólie a severnej Afriky, podľa ktorej dostali svoj názov. V tejto oblasti, bohužiaľ, doľahol vplyv ľudského „pokroku“ na lesy oveľa skôr, ako inde vo svete. Staroveké civilizácie mali obrovskú spotrebu dreva (veď stavali lode i trójske kone) a potrebovali pôdu pre polia i dobytok. Následkom toho nájdeme v tejto oblasti dnes len zvyšky pôvodných lesov. Z nich pochádza niekoľko zaujímavých a užitočných stromov. V súčasnosti háje týchto drevín nahrádzajú niekdajšie prirodzené porasty.

 

olivaTento nízky strom so striebristou korunou, pochádzajúci zo stredomorských lesov severnej Afriky a južných Pyrenejí, pestujú ľudia už 5 000 rokov. Plody olivovníka európskeho (Olea europaea) sa využívajú hlavne kvôli vysokému obsahu kvalitného oleja. Strom je však aj odvekým symbolom mieru, blahobytu a plodnosti. Veď i holubica mieru nesie v zobáku olivovú ratolesť. Divo rastúce olivy patria k teplomilným druhom, preto ich nájdeme často na slnečných svahoch a skalách napríklad na Sicílii či Sardínii.

 

 

korokPôvodnou domovinou duba korkového (Qeurcus suber) je tiež severná Afrika a Pyrenejský polostrov. Tento druh má zaujímavú schopnosť obnovovať svoju kôru, čo si ľudia všimli už v dávnoveku a začali ho pestovať. Môže mať až 10 cm hrubú borku, ktorá sa odlupuje vo veľkých plátoch. Z nej sa získava prírodný korok. Prvú úrodu však získajú pestovatelia až po 25 rokoch po výsadbe a ďalšiu až po 6 až 12 rokoch. Navyše, najkvalitnejší a tým aj najdrahší korok na výrobu zátok sa získa až po tretej úrode, teda asi po 75 rokoch života stromu. Menej kvalitný korok sa používa hlavne na dekoratívne účely.

 

piniováKrajinu v Stredomorí krásne dotvárajú háje a stromoradia borovice píniovej (Pinus pinea). Je to charakteristický strom tejto oblasti, ktorý vo svojich dielach spomínajú už staroveký autori. Nevyužíva sa však len na ťažbu kvalitného dreva, ale aj ako vetrolam či na spevnenie erodovanej pôdy. Zaujímavé sú tiež jej veľké a na olej bohaté jedlé semená, považované za delikatesu. V Stredomorí sa predávajú pod názvami ako „pinocchi“ či „Pignos“. My ich ale poznáme ako píniové oriešky, ktoré sa hojne používajú napríklad v talianskej kuchyni.

 

 

bobkovýSúčasťou pôvodných stredomorských lesov bol aj mohutný strom s hrubými, na éterické oleje bohatými listami. Sušené listy vavrína pravého (Laurus nobilis) poznáme ako korenie pod názvom bobkový list, používajú sa však aj v liečiteľstve. Vavrín sa spomína už v starovekých gréckych mýtoch, ukryla sa v ňom nymfa Dafné pred Apollónom. V Grécku sa vavrínovým vencom zdobili víťazi súťaží a v Ríme víťazní vojvodcovia. Z jeho latinského názvu pochádza meno Laura či slová ako „laureát“ a „bakalár“ (bacca laurea coronatus – korunovaný vavrínovým vencom).

Zdroje:
http://thehungergames.wikia.com/wiki/File:Mediterranean_forest.jpg
http://www.aujardin.info/plantes/olivier.php
http://www.panoramio.com/photo/8416256
http://www.cicekcimmyflorist.com/tag/ulkemizdeki-agac-cinsleri/
http://www.lavirtu.com/albumes.asp?idcategoria=63125

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ