Strom uprostred futbalového ihriska

Strom uprostred futbalového ihriska

828
0
ZDIEĽAŤ

Vo februári 2015 hlasovalo skoro 200 000 ľudí po celej Európe v medzinárodnej súťaži Strom roka. S 60 000 hlasmi ju vyhral dub z Estónska.

Tohto roku sa v súťaži zúčastnilo už štrnásť krajín. Nováčikmi v nej boli Anglicko, Belgicko, Estónsko a Španielsko. Slovensko reprezentovala moruša z centra Senice, jeden z najkrajších a najstarších stromov v tomto meste. Bohužiaľ, neumiestnila sa. Druhé miesto obsadil platan z mesta Tata (Maďarsko) a tretie remolinarský topoľ (Španielsko). Hlasovanie prebiehalo v dňoch 1. až 28. februára na stránke www.treeoftheyear.org. Slávnostné odovzdávanie cien prebehne 22. apríla v Európskom parlamente v Bruseli.

Cieľom súťaže Európsky strom roka je poukázať na kultúrne a prírodné hodnoty stromov. Nejde v nej o ich krásu, veľkosť alebo vek, ale hlavne o ich príbeh a vzťah k ľuďom. Občania do nej môžu prihlásiť také stromy, ktoré sú dôležité pre ich komunitu, sú dôležitým miestom stretnutia, viažu sa k nim rôzne príbehy. Tohtoročným víťazom je mohutný dub z obce Orissaare, ktorý tu rastie uprostred futbalového ihriska a často sa stáva súčasťou zápasov.

Zdroje:
http://www.ng.hu/Termeszet/2015/03/06/Tolgy-a-focipalya-kozepen

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ