Stravovacie návyky aligátorov

Stravovacie návyky aligátorov

335
0
ZDIEĽAŤ

Aligátor severoamerický (Alligator mississippiensis) bol dlho známy ako vrcholový predátor sladkovodných mokradí Severnej Ameriky. Pochutnáva si hlavne na rybách, kôrovcoch, vodných vtákoch a občas si jedálniček spestrí aj kúskom človečiny.

Najnovšie štúdie časopisu Southeastern Naturalist však preukázali, že je rozšírenejší ako sa zdalo. Ak majú možnosť, sťahujú sa do braktických až slaných vôd pri ústiach riek a živia sa morskými živočíchmi ako sú raje či žraloky. James Nifong, líder výskumu, sledoval viac ako desaťročie populácie aligátorov severoamerických na pobrežiach štátov Florida a Georgia. Za pomoci čelovky a člnu preskúmaval s týmom vody, v ktorých plazy lovia po nociach.

Počas prieskumu použili aj neobvyklú techniku. Asi 500 odchyteným aligátorom výplachovou trubicou a za pomoci Heimlichovho manévru „vypumpovali“ vnútornosti. A takto bezbolestne preskúmali obsah žalúdkov aligátorov loviacich v slanej vode. Zistili tak, ktoré morské živočíchy preferujú ako potravu. Okrem toho však zistili aj inú zaujímavú skutočnosť…

V žalúdkoch skúmaných aligátorov objavili pozostatky troch nových druhov žralokov a dvoch nových druhov rají. Pričom aligátormi ulovené žraloky boli veľké do tri a pol metra a raje okolo metra. Výskumníci však nevylučujú, že väčšie žraloky môžu bežne loviť aligátory menších rozmerov. Môžu to potvrdiť ďalšie analýzy sledovaní jedincov za pomoci GPS.

Výskum môže potvrdiť napríklad to, ako sa sladkovodní predátori mohli rozšíriť na niektoré ostrovy trebárs v Karibiku a vytvoriť tak nové druhy.

Zdroje:

https://www.msn.com

http://toopanda.com

http://zoommagazin.iprima.cz

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ