Prítulné stvorenia

Prítulné stvorenia

485
0
ZDIEĽAŤ

Domácim maznáčikom môže byť kľudne aj koza. Kozy sú prítulné a milujúce stvorenia, ktoré Vám vrátia lásku, ktorú im dávate v obraze starostlivosti a pozornosti.

Kozičky boli v minulosti označované ako ,,kravičky chudobných“, ale to azda len preto, že obyvatelia nemali dostatok znalostí o výživných hodnotách mlieka. Aj keď sa v literatúre uvádza, že Kleopatra sa umývala kozím mliekom s prídavkom medu.

Chov malého prežúvavca plní viac dôležitých úloh a to produkčnú a mimo produkčnú funkciu. Produkcia mlieka a mäsa, je ako racionálna humánna výživa. Mimo produkčný chov nám predstavuje udržiavanie kultúrneho charakteru krajiny. Koza je aktívne zviera, nedá sa porovnať k ovciam alebo k hovädziemu dobytku. Koza si vyžaduje ,,hru“ a preto by nebola vhodná pre netrpezlivých chovateľov.

Koza je stádové zviera, ktoré si potrebuje vytvárať priateľstvá a komunikovať tak s inými členmi rodiny.

Koza patrí medzi prežúvavce, to znamená že potrava sa z bachora (časť zloženého žalúdka prežúvavcov) vracia do ústnej dutiny na dôkladné prežutie. Má to význam na trávení vlákniny. Prežúvanie sa u kôz dostavuje po 15 – 45 minút po nakŕmení. Potrava sa dostáva späť do ústnej dutiny reflexným procesom – vyvrhovaním, kedy hrubé krmivo dráždi bachoreceptory tlakom a tangoreceptory dotykom v sliznici bachora.

Ako aj u iných hospodárskych zvierat aj u kôz ovplyvňuje kŕmenie úžitkovosť. Kozy sú vyberavé v pastve, neustálim hľadaním pastvy sa znižuje efektivita využitia krmiva. Zbožňujú rôzne kríky, stromy a porasty, ktoré sa v ich okolí nachádzajú.

Koza je zvedavé zviera s veľkou dávkou apetítu. Spasie rôzne semená a buriny, ktoré obsahujú rastlinné alkaloidov (sú podstatou prírodných liečiv). Ich zložky bez zmeny prechádzajú do mlieka a odtiaľ do organizmu. Výskumníci hovoria, že práve to je podstatou liečivých účinkov kozieho mlieka.

Chov kôz sa predovšetkým zameriava na produkciu mlieka. Kozie mlieko je biologický cenné. Obsahuje minerálne soli, vitamíny a kyselinu listovú. Zastúpenie bielkovín je vyššie ako v iných mliekach a však dôležitý rozdiel spočíva v zložení bielkovín. Kozie mlieko je lepšie stráviteľné, pretože sa rozmermi a zložením tukových častíc podobá na materské.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ