„Pleistocénny park“ na dohľad?

„Pleistocénny park“ na dohľad?

2319
0
ZDIEĽAŤ

Myšlienka priviesť k životu dávno vyhynuté živočíchy patrila donedávna len do ríše science-fiction. Vedci však už spravili prvé krôčiky k úspešnej realizácii tejto myšlienky. Dokázali totiž vložiť časť mamutej DNA do slonej bunky vypestovanej v laboratóriu.

Genetik Harvardskej univerzity George Church a jeho kolegovia, použitím techniky úpravy génov zvanej CRISPR, vložili mamutie gény zodpovedné za menšie ušnice, hrúbku podkožného tuku a dĺžku a farbu ochlpenia do DNA buniek slonej kože. Práca zatiaľ nebola publikovaná v žiadnom vedeckom časopise, nakoľko musí byť ešte podrobne preskúmaná ďalšími odborníkmi z tejto oblasti.

homersfield_panel_artwork_extract_uMamuty srstnaté (Mammuthus primigenius) vyhynuli už pred tisíckami rokov. Posledné jedince však žili na odľahlých sibírskych ostrovoch ešte pred 3 600 rokmi. Podľa vedcov bude ale v blízkej budúcnosti možné mamuty a ďalšie druhy pleistocénnej megafauny priviesť znova k životu vďaka procesu zvanému de-extinction (niečo ako „od-vyhynutie“).

Spojenie mamutej DNA so sloňou v slonej bunke je, podľa Churcha, len prvým krokom v zdĺhavom procese. K ďalšiemu kroku potrebujú nájsť spôsob, ako vpraviť hybridné bunky do špecializovaných tkanív, aby zistili, či budú schopné správneho vývinu. Vedci sa budú musieť uistiť, či mamutie gény produkujú ochlpenie správnej farby a textúry.

Zdroje:
https://richarddawkins.net/2015/03/woolly-mammoth-dna-inserted-into-elephant-cells/
http://jurassicpark.wikia.com/wiki/File:Pleistocene_park.jpg
http://www.geo-east.org.uk/geology_cont.htm

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ