Otec palma

Otec palma

1112
0
ZDIEĽAŤ

Samčia datľová palma, ktorú vedci výstižne pomenovali Matuzalem, vyrástla pred desiatimi rokmi z 2 000 rokov starého semena. Podľa izraelských vedcov, ktorý ho vypestovali, sa teší dobrému zdraviu a prosperuje. Dôkazom je aj fakt, že sa stal otcom.

Semeno sa vedcom podarilo naklíčiť v laboratóriu v roku 2005 a po troch rokoch z neho vyrástla rozkošná palmička. Vtedy o ňom hovorila Elaine Solowey, riaditeľka Inštitútu pre výskum životného prostredia Arava v izraelskom Kibbutz Ketura ako o „veľkom chlapcovi. Odvtedy narástol každý rok o jeden meter a dnes meria okolo 10 metrov a je pohlavne zrelý. V nasledujúcich rokoch sa jej podarilo vypestovať niekoľko ďalších paliem zo starovekých semien od Mŕtveho mora.

0_62_080612_seedsElaine mala v pláne založiť „staroveký palmový háj“, k tomu však potrebovala aspoň jednu samičiu rastlinu. Našťastie, dve z 2 000 ročných semien, ktoré vyklíčili, boli samičie. Matuzalem sa tak mohol stať otcom, čo sa aj po opelení samičích stromov podarilo. Genetické testy ukázali, že Matuzalem je viac príbuzný so starobylou odrodou datľovej palmy z Egypta, nazývanej „hayany“, ako so súčasnými izraelskými či mezopotámskymi odrodami. To by mohlo potvrdiť aspoň časť príbehu o exodu Izraelitov. Od založenia sadu a skúmania tejto starobylej odrody očakávajú vedci, že objavia aj dávno stratené liečivé účinky týchto paliem.

campionMatuzalem vyklíčil z pozoruhodne starého semena, nie však z najstaršieho. Ruským vedcom sa podaril v roku 2012 husársky kúsok, keď z 32 000 rokov starého semena, zahrabaného veveričkou z doby ľadovej na Sibíri, podarilo vypestovať rastlinu.

Zdroje:
http://news.nationalgeographic.com/
http://brabosh.com/
http://pixgood.com/methuselah-date-palm.html
http://discovermagazine.com/2012/jul-aug/06-ice-age-flower-blooms-again

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ