O čom asi snívajú?

O čom asi snívajú?

548
0
ZDIEĽAŤ

Ľuďom sa väčšinou snívajú veci a udalostiach, ktoré zažívajú cez deň, ale čo sa sníva našim domácim miláčikom a čo voľne žijúcim zvieratám? Nový výskum to objasnil.

Kto má psa, ten tú situáciu už určite zažil. Pes spí, pričom máva labkami, akoby sa snažil bežať. Najnovší výskum expertky na sny Dr. Deirdre Barrettovej z Harvardu sa venuje práve psím snom. Hovorí, že sa zatiaľ pohybujeme len na úrovni špekulácií, čo sa týka zvieracích snov. Jedinými zvieratami, ktoré doteraz dokázali informovať vedcov o svojich snoch sú dve gorily ovládajúce znakovú reč – KokoMichael. Oba ľudoopy popisovali veci a miesta, ktoré nemohli vidieť. Michael, ktorý bol ako mláďa ulovený v divočine mal dokonca nočné mory. Často sa budil zo sna a divoko znakoval slová „Zlí ľudia zabiť gorila“.

gorilaVeda nám však zatiaľ neumožňuje priamo spoznať sny iných druhov. Isté je len, že cicavce majú veľmi podobný spánkový cyklus ako my. Tiež upadajú do hlbokého spánku, v ktorom je mozog menej aktívny a následne do fázy REM, teda do fázy rýchlych pohybov očí. V týchto fázach sa ľuďom zdajú sny a pravdepodobne aj zvieratám. Vedci vedia aj to, že menšie živočíchy, ako myši či laboratórne potkany prechádzajú spánkovými fázami oveľa rýchlejšie ako ľudia. Ich sny by mali byť podľa toho výrazne kratšie ale zároveň častejšie ako ľudské. U rýb a plazov tieto fázy spánku neboli preukázané, čo naznačuje, že žiadne sny nemajú.

animals-dogs-husky-sleeping-noses-sleeping-dogs-2560x1600-wallpaper_www-wall321-com_18A čo naši psy? Štruktúra ľudského a psieho mozgu je značne podobná. Z toho vyplýva, že aj štruktúra samotných snov by mala byť podobná. Nám sa zdajú sny hlavne o tom, čo sme cez deň (alebo aj v dávnejšej minulosti) videli a zažili. Základom našich snov sú dôležité veci v našich životoch a hlavne dôležité osoby, ku ktorým máme výrazné citové väzby. U psov je to v prvom rade ich majiteľ, teda u tých, ktorý žijú s ľuďmi. Psie sny tak odrážajú túto realitu, ich sny sa týkajú prevažne ich pánov. Akú majú však podobu? To nik nevie. Predpokladá sa však, že majú menej vizuálnu (psy nie sú príliš vizuálne tvory) podobu a prevažujú v nich čuchové vnemy.

ok-now-don-t-move-for-about-a-weekExperimenty, ktoré v tomto smere prebehli to dokazujú. Vedci merali aktivitu rôznych oblastí psieho mozgu počas spánku. Najvýraznejšie vzruchy pritom zaznamenali vo fáze REM práve v centrách pamäte a zmyslových vnemov. A najintenzívnejšie boli v miestach čuchových vnemov. Zjednodušene by sa dalo povedať, že sa vašim psíkom sníva najčastejšie o tom, kedy a ako páchnete…

Zdroje:

http://zoom.iprima.cz

http://www.animal-space.net

http://travelbrowsingwithdeb.com

http://www.wall321.com

http://www.wimq.net

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ