Neuveriteľné orgány, ktoré by sme im mohli závidieť

Neuveriteľné orgány, ktoré by sme im mohli závidieť

605
0
ZDIEĽAŤ

Svetlá pod očami, jedové žľazy, pterigopódy. V prírode nájdeme množstvo orgánov, ktoré ľuďom chýbajú. Čím viac sa o nich dozvieme, tým viac môžeme zvieratám závidieť. Naozaj?

Fotofory

Sú to orgány produkujúce svetlá, ktoré umožňujú niektorým rybám bioluminescenciu (tvorba svetla v organizmoch). Morský biológ Edie Widder má medzi týmito rybami aj svojho favorita. Je ním hlbokomorská ryba veľzubec (Pachystomias microdon). Tento obyvateľ oceánskych hĺbok má pod svojimi očami hneď tri páry svetiel. Jeden je červený, druhý oranžový a tretí modrý. Väčšina morských korisť, alebo na súkromné „rozhovory“ počas pytačiek. Účel oranžových svetiel je zatiaľ tvorov vidí modré svetlá, ktoré Widder nazýva „diaľkovými svetlami“, avšak niekoľko ďalších vidí červené. Pachystomias používa toto svetlo ako ostreľovači svoj zameriavač, aby videl nič netušiacu pre vedcov záhadou. Mohlo by ísť o „náladové osvetlenie“?

02
Veľzubec rodu Pachystomias microdon má až tri druhy osvetlenia pod očami. Závidíte?

„Mentálne“ žľazy

Napriek svojmu menu, nemajú tieto feromóny produkujúce žľazy nič spoločné s ovládaním mysle. Snáď len to, že sa vďaka nim mločíky šialene zamilujú, tvrdí evolučný biológWhit Gibbons. Názov pochádza vlastne z latinského výrazu mentum, čo znamená pôvodne bradu, čo naráža na umiestnenie orgánu v telách samcov čeľade mločíkovitých (Plethodontidae). V rámci pytačiek, vysielajú svoju neodolateľnú vôňu do nosa samičiek, pričom položia vačok so spermiami na zem. Ak je samička prístupná, vyzdvihne si tento „svadobný dar“. Feromóny samcov zvyšujú prístupnosť samičiek a urýchľujú tak proces párenia. Nechceme hovoriť, že „láska smrdí“, ale v tomto prípade sú feromóny mločíkov až príliš „aromatické“.

Jedové žľazy a tepelné senzory

Hady čeľade vretenicovité (Viperidae), ktorých zástupcovia žijú v celej Severnej i Južnej Amerike a Eurázii, majú dva orgány, ktoré my postrádame. Sú to jedové žľazy a jamky detekujúce teplo, nachádzajúce sa na hlave vedľa nozdier a očí. Podľa Gibbonsa pomáhajú detektory tepla hadom zachytiť infračervené žiarenie a tak vycítiť korisť aj v tme. Potom prichádzajú na rad jedové žľazy a zuby, ktorými svoju korisť usmrtia. Tieto zavijácke inštinkty pomohli hadom prežiť niekoľko miliónov rokov.

03
Určite by ste sa nechceli stretnúť s krovinárom pásavým (Bothriechys lateralis), toto stvorenie má silné jedové žľazy a tepelné jamky, ktoré mu pomáhajú lokalizovať korisť v tme.

Bursa copulatrix

Tento žalúdku podobný orgán je umiestnený v rozmnožovacom ústrojenstve samičiek evolučne pokročilejších motýľov (Lepidoptera). Bursa copulatrix prijíma samčí spermatofor (spermiové púzdro vprvené samčekom počas párenia) cez kopulačný otvor zvaný ditrysia. Spermie odtiaľto vyrážajú do spermiového vaku (receptaculum seminis), ktorého výlučky spermie chemicky buď imobilizujú alebo priťahujú. Úlohou orgánu bursa copulatrix je vyživovať spermatofor.

Bidderov orgán

Tento okrúhly hnedastý orgán nájdeme u väčšiny členov čeľade ropuchovitých (Bufonidae). Bidderov orgán sa nachádza v prednej časti obličiek alebo prvoobličiek. Vytvára sa v lebečnom type pohlavných žliaz samcov a samičiek počas larválneho štádia. Je to žľaza s vnútorným vylučovaním, ktorá sa zúčastňuje na regulácii pohlavných hormónov.  Podľa Gibbonsa, bidderov orgán týchto žiab je v podstate rudimentárny (zakrpatený evolučný pozostatok). Ak samcom žiab odstránime semenníky, ich bidderove orgány narastú, čo je pravdepodobne náhradná reprodukčná stratégia. Orgán sa zväčšuje aj v prípade, že je hladina testosterónu nízka. Aj napriek týmto teóriám, vedcom skutočný účel bidderovho orgánu zatiaľ uniká.

Pterigopódy

Pterigopódy sú penisu podobné kopulačné orgány používané samcami žralokov (Selachimorpha) na prepravu spermií do pohlavného otvoru samičiek. U niektorých druhov sa držia v otvore ostnatými výbežkami. Tieto kopulačné orgány sú párové a vznikajú premenou zadného okraja brušných plutiev. Pterigopódy nie sú priamo spojené so semenníkmi v brušnej dutine. Spermie putujú na úroveň pohlavného otvoru papilami, odtiaľ do osobitnej žľazy, ktorá pri báze brušných plutiev ústí priamo do začiatku pterigopódu. Tieto orgány pripomínajú prívesky, používané niektorými druhmi hmyzu na pridržiavanie samičky počas kopulácie.

04
Vedci ukazujú pterigopód, penisu podobný orgán žraloka druhu Iago omanensis.

Tak povedzte úprimne, závidíte alebo ste radi, že ste ľuďmi?

Zdroje:

http://news.nationalgeographic.com/2017/01/organs-mesentery-snakes-sharks/

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ