Inovatívne ekomestá v Číne

Inovatívne ekomestá v Číne

338
0
ZDIEĽAŤ

V najľudnatejšej krajine sveta umiera denne 4 000 ľudí na srdcové a pľúcne problémy spôsobené znečisteným ovzduším. Krajina sa preto snaží prijať opatrenia na ich záchranu. Teraz im môže pomôcť príroda. Do troch rokov plánujú vybudovať stromové mesto.

V tomto novom „lesnom meste“ by malo byť viac ako 1 milión rôznych rastlín, plus 40 000 stromov. Návrhári dúfajú, že rastliny pohltia ročne až 10 000 ton CO2 a 57 ton iných znečisťujúcich látok. Pričom vyprodukujú 900 ton kyslíka. Bohužiaľ, Čína začala intenzívne pátrať po riešení problému až po roku 2015. Vtedy štúdie ukázali, koľko ľudí ročne umrie na jeho následky. Lesné mesto plánujú dokončiť do roku 2020 a malo by mať kapacitu 30 000 ľudí. Povedzme si úprimne, to je na krajinu s takým počtom obyvateľov žalostne málo. Plánujú sa tu dve školy, nemocnice a hlavne dobré spojenie s hlavným mestom regiónu, Liou-čou rýchlostným vlakom.

Mal by to byť však len pilotný projekt pre ďalšie podobné mestá v krajine. Lesné mesto bude energeticky sebestačné. Na vnútornú klimatizáciu bude využívať geotermálnu energiu a k tvorbe elektriny solárne panely. Okrem čistenia vzduchu sa vďaka rastlinám zníži aj priemerná teplota, ktorá je v mestách vždy vyššia. Vytvoria sa tiež hlukové bariéry a vznikne prívetivejšie prostredie pre zvieratá, vtáky a hmyz. Hlavným architektom projektu je talian Stefano Boeri, známy projektmi mrakodrapov „Vertical Forest“. Sú to vlastne výškové budovy pokryté parkami. V novom čínskom meste plánuje postaviť dva mrakodrapy s názvom „Nanjing Green Towers“. Stavba má byť podobná komplexu, ktorý navrhol v Miláne a má obsahovať celkovo 1 100 stromov a 2 500 kaskádových krovín.

Samostatné komplexy lesných budov vyrastajú už teraz v Nankige, Šanghaji a Šen-čene. Jedná sa už aj o projekte druhého lesného mesta v severnej Číne neďaleko Šijazhuangu. Je to jedna z najviac znečistených oblastí v krajine. V rámci tohto projektu by sa malo dať zistiť, či je otázka znečistenia ovzdušia v Číne riešiteľná týmto inovatívnym konceptom.

https://www.youtube.com/watch?v=G2AXrILkvtc

Zdroje:

http://inhabitat.com

http://www.national-geographic.cz

 

 

 

 

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ