Deväť najvzácnejších rastlín sveta

Deväť najvzácnejších rastlín sveta

2767
0
ZDIEĽAŤ

Chceli by sme vám predstaviť deväť najvzácnejších a zároveň najohrozenejších rastlín sveta. Rastú na najodľahlejších a najvzdialenejších miestach našej planéty. Ich zoznam zostavila IUNC (Medzinárodná organizácia na ochranu prírody / International Union for Conservation of Nature) a verejnosti predstavila Shreya Dasgupta. Ohrozené sú hlavne kvôli strate pôvodných biotopov, nelegálnemu zberu či dokonca pytliactvu a aj kvôli rozširovaniu inváznych druhov.

nepenthes attenboroughii
saracénia attenboroughova (foto: Alastair Robinson)

Saracénia attenboroughova (Nepenthes attenboroughii) je samozrejme pomenovaná podľa známeho britského popularizátora prírodných vied, tohto roku 90 ročného Davida Attenborough-a. Rastie len na neprístupných vrcholkoch hory Victoria v provincii Palawan na Filipínach. Podľa výskumníkov ich rastie v tejto oblasti len niekoľko stoviek. Saracénie sú mäsožravé rastliny, ktoré lovia svoju korisť do misiek naplnených tekutinou, nazývaných džbány. Saracénia attenboroughova je z nich najväčšia, so džbánikmi až 30 cm vysokými, do ktorých sa občas chytia aj potkany. Túto rastlinu objavili len nedávno, v roku 2007, keď sa tím botanikov vybral na horu Victoria.

tahina spectabilis
samovražedná palma (foto: John Dransfield)

Samovražedná palma (Tahina spectabilis) je gigantický druh palmy, ktorú môžeme nájsť výhradne na severozápade Madagaskaru. Žije približne len 50 rokov, po ktorých kvitne len jediný raz a následne uhynie. Je to jediný druh tohto rodu a jej najbližšie príbuzné žijú na Arabskom polostrove či v juhovýchodnej Ázii. Túto nezvyčajnú palmu objavil v roku 2005 francúzsky pestovateľ kešu orieškov Xavier Metz, keď počas výletu s rodinou natrafil na jednu práve kvitnúcu rastlinu. Oficiálne bola popísaná v roku 2008. Palma dorastá do výšky až 18 metrov a obvod kmeňa môže dosahovať až 5 metrov. Predpokladá sa, že ich na Madagaskare rastie len asi 90 kusov.

rhizanthella gardneri
podzemná orchidea (foto: Andrew Brown)

Podzemná orchidea (Rhizanthella gardneri). Tieto neobyčajné orchidei trávia celý svoj život pod zemou. Dokonca i kvitnú pod zemou. V máji a začiatkom júna sa objavujú krémové až červenkasté kvety so silnou vôňou. Rastú len v buši Broom v západnej Austrálii. Orchidei nemajú chlorofyl ako ostatné rastliny, takže nezískavajú energiu k fotosyntéze so Slnka. Živiny získavajú pomocou koreňov parazitujúc na miestnych krovinách spoločne s parazitickými hubami. Pravdepodobne rastie v oblasti menej ako 50 rastlín. IUCN tento druh zatiaľ neohodnotila z hľadiska ohrozenia, ale v Austrálii ho klasifikujú ako kriticky ohrozený druh.

mammillaria herrerae
golfová lopta (foto: : Petar43 / Wikimedia, CC by SA 4.0)

Golfová lopta (Mammillaria herrerae), takto nazývajú rastlinu, ktorú nájdeme len v pohorí Queretaro v Mexiku. Je to vlastne malý belavý kaktus, ktorý pripomína, uhádli ste, golfovú loptu. Je veľmi populárny medzi pestovateľmi vďaka svojim nádherným ružovým kvetom. To má však za následok, že bolo veľké množstvo jedincov tohto druhu cieľom ilegálneho zberu. Výsledkom je pokles populácie za posledných 20 rokov o viac ako 95%.

encephalartos hirsutus
vendský cykas (foto: Hannes Mostert)

Vendský cykas (Encephalartos hirsutus) je chlpatý cykas známy len z provincie Limpopo v Juhoafrickej republike. Ako nový druh bola táto rastlina popísaná len nedávno, v roku 1996. Podobne, ako golfovú loptu, aj vendský cykas ohrozuje ilegálny zber na okrasné účely, čím jeho populácia značne poklesla. Neoverené správy dokonca uvádzajú, že tento druh cykasu v prírode už vyhynul.

MEDUSAGYNACEAE,Medusagyne,oppositifolia,19812059WHHD
medúzový strom (foto: Royal Botanic Gardens, Kew)

Medúzový strom (Medusagyne oppositifolia). Tento strom bol dlho považovaný za vyhynutý, kým ho v sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia znovu neobjavili. Meno dostal podľa plodov, ktoré po otvorení pripomínajú medúzy. Je to jediný žijúci zástupca rodu Medusagyne. Rastie na ostrove Mahe v súostroví Seychely. Z divej prírody je známych len asi 86 dospelých jedincov tohto stromu, pričom niektoré z nich už nie sú schopné rozmnožovania.

Acacia_anegadensis
akácia anegadská (foto: Royal Botanic Gardens, Kew)

Akácia anegadská (Acacia anegadensis) je extrémne ostnatý ker rastúci len na ostrovoch Anegada a Fallen Jerusalem v súostroví Britských Panenských ostrovov. Tieto ostrovy sú takmer na úrovni hladiny mora, takže stromy sú počas prílivu zaplavované. Stav ich populácie nie je známy, ale rastú len na území veľkom asi iba 10 km2. Aby sa zvýšili ich šance na prežitie, pestujú sa akácie anegadské v blízkej botanickej záhrade J. R. O’Neala na ostrove Tortola a v Kráľovskej botanickej záhrade v Británii.

anogramma ascensionis
papraď ascensionská (foto: Viswambharan Sarasan)

Papraď ascensionská (Anogramma ascensionis) je papraď podobná miniatúrnemu petržlenu. Môžeme ju nájsť len na vulkanickom ostrove Ascension nachádzajúcom sa v Atlantickom oceáne. Pred päťdesiatimi rokmi ju považovali za vyhynutú, kým ju tím botanikov neobjavil medzi štyrmi nájdenými exemplármi iných druhov. Táto papraď rastie len na neprístupných svahoch ascensionských hôr Green Mountain v drsnom a suchom prostredí. Aby zachránili posledné prežívajúce jedince, výskumníci sa šplhajú dolu svahom po lanách a odstraňujú invázne a iné škodiace rastliny. Keď potom paprade začnú produkovať spóry, časť tímu ich odoberie zo sporangií a pošlú ich do Kráľovskej botanickej záhrady vo Veľkej Británii. Tento druh paprade je aj napriek snahám stále vzácny, je známych len 40 dospelých jedincov rastúcich v divočine.

erythrina schliebenii
koralový strom (foto: Costas Mligo)

Koralový strom (Erythrina schliebenii) so svojimi žiarivo červenými kvetmi sa vyskytuje iba v nedostupných lesoch juhovýchodnej Tanzánie. Za vyhynutý druh bol vyhlásený v roku 1998, avšak už v roku 2001 bol v podstate znovuobjavený na neveľkom území tanzánskeho pralesa. Akonáhle však bola táto časť lesa vyrúbaná kvôli pestovaniu biopalív, koralový strom sa znovu dostal na zoznam vyhynutých druhov. Napokon ho však druhýkrát znovuobjavili v roku 2011! V súčasnosti sa vie asi len o 50 dospelých jedincoch rastúcich v divej prírode na nechránených územiach.

Zdroje:
http://www.bbc.com/earth/story/20141121-the-rarest-plants-in-the-world

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ