Bájna skutočnosť: Zatmenie

Bájna skutočnosť: Zatmenie

444
0
ZDIEĽAŤ

Kryptozoológia je pseudoveda, ba až paveda, zaoberajúca sa väčšinou vybájenými živočíchmi. Niektoré z týchto bájí a legiend majú však reálny základ, či aspoň štipku podobnosti s realitou. A my sa niektorým pozrieme na zúbok.

Upíry, respektíve bytosti živiace sa životnou esenciou (obyčajne vo forme krvi) sa vyskytujú v poverách skoro každej kultúry. Slovo upír (alebo aj vampír) je pravdepodobne slovanského pôvodu, vyskytuje sa v rôznych obmenách takmer vo všetkých slovanských jazykoch. Niektorý jazykovedci ho však spájajú s výrazom turkitského pôvodu pre čarodejnicu (napr. v tatárčine je to ubyr). Sú však i ďalšie teórie o jeho pôvode, čo je však vec jazykovedcov a nie prírodovedcov…

žena vamp….

Odkiaľ pochádza predstava týchto tvorov je otázne. V mnohých kultúrach je konzumácia krvi celkom bežná, obzvlášť v kombinácii s mäsom. Masajovia pravidelne pijú krv svojho dobytka a len si spomeňte na pečenú husaciu krv alebo krvavničky u nás. V iných kultúrach je však konzumácia krvi považovaná za tabu. Poznáme však aj tzv. klinický vampirizmus známy ako Renfieldov syndróm. Ide o psychický defekt až vážne psychické ochorenie, kde má pacient neovládateľnú chuť na krv, prevažne ľudskú. Choroba môže prepuknúť z rôznych príčin a môže mať rôzny priebeh.

Max Shreck v úlohe úpíra Nosferatu

My však teraz prejdime od mýtov a psychopatov k Živej prírode. Keď živočíchy používajú krv ako potravu, nazýva sa to hemofágia (prípadne sangvivoria). Tento spôsob výživy je všeobecne známy pri krv sajúcom hmyze (komáre) a iných článkonožcoch (kliešte). Existujú však aj skutočný upíry? Odpoveď je áno. Ibaže nie po nich boli mytologický upíry pomenovaní, ale práve naopak. Skupina týchto živočíchov dostala svoj názov po európskych upíroch. Sú to totiž americké netopiere. A ktovie, možno spätne dostali moderní literárni a filmoví upíry podobu netopierov…

desmod červený (Desmodus rotundus)

Upíry (Desmodontinae) sú samostatnou skupinou čeľade listonosovitých netopierov. V súčasnosti poznáme už iba tri druhy týchto krv pijúcich lietajúcich cicavcov. Drodouhy z tejto podčeľade nie sú príliš obratný letci a vysielajú ultrazvukové signály nízkych frekvencií. To viedlo k teórii, že boli v minulosti vďaka tejto nevýhode ich predkovia donútený miesto chytania hmyzu za letu, živiť sa ektoparazitmi väčších cicavcov (napr. kliešťami). A od toho už je len krôčik k samotnej konzumácii krvi.

upír srstnatý (Diphylla ecaudata)

Súčasné tri druhy sú plen adaptované na konzumáciu krvi. Stoličky majú takmer úplne redukované, zato rezáky majú ostré ako žiletky, slúžia na narezanie kože obete. Na obetiach upíry nepristávajú. Pristanú neďaleko nich a po zemi sa k nim priblížia. Aj preto sú na zemi veľmi obratní. Správne miesto, kam sa zahryznúť, poznajú pomocou na teplo citlivého orgánu umiestneného popri nozdrách. Sliny upírov navyše obsahujú anestetikáantikoagulanty (látky na znecitlivenie a proti zrážavosti krvi). Táto zmes sa dokonca testuje na výrobu liekov pre pacientov s mŕtvicou (dostala pomenovanie drakulín). Krv však netopiere nesajú ale olizujú z rany. Bohužiaľ sú však tieto zaujímavé živočíchy tiež prenášačmi infekčných chorôb, hlavne besnoty…

vampír biely (Diaemus youngii)

Desmod červený (Desmodus rotundus) je jeden z najznámejších druhov tejto skupiny (nejedná sa o skupinu Desmod, aj keď vlastne sa po tomto druhu pomenovali). Tento netopier sa živí prevažne krvou hovädzieho dobytka a je asi najväčším prenášačom besnoty.

Upír srstnatý (Diphylla ecaudata) je jeden z najvzácnejších upírov. Zameriava sa prevažne na divo žijúce vtáky, ale napáda napr. aj hydinu. Občas aj ľudí. To ho činí nebezpečným prenášačom infekcií.

Vampír biely (Diaemus youngii) sa živí výlučne vtáčou krvou. Pre ľudí a dobytok je teda neškodný. Je celkom rozšírený a tak mu vďaka jeho „neškodnosti“ nehrozí vyhynutie, ako hore uvedeným druhom.

Možno tieto druhy latinskoamerických netopierov inšpirovali miestnych obyvateľov k vzniku legendy, ktorá bude súčasťou našej ďalšej témy… a možno nie… kto vie?

Zdroje:

http://www.ferdyonfilms.com/2008/salems-lot-1979/362/

https://www.atlasobscura.com

https://www.awesomestories.com

https://www.reddit.com

https://www.inaturalist.org

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ