Bájna skutočnosť: Vypustite Krakena!

Bájna skutočnosť: Vypustite Krakena!

566
0
ZDIEĽAŤ

Kryptozoológia je pseudoveda, ba až paveda, zaoberajúca sa väčšinou vybájenými živočíchmi. Niektoré z týchto bájí a legiend majú však reálny základ, či aspoň štipku podobnosti s realitou. A my sa niektorým pozrieme na zúbok.

Krakena väčšina z nás pozná hlavne z filmov ako „Súboj Titanov“ a hlavne z hlášky: „Vypusťte Krakena!“ Pôvodne však ide o mýtického hlavonožca pochádzajúceho zo severskej mytológie. Jedná sa vlastne o obrovského, chobotnici podobného tvora, ktorý dokázal potápať aj vikingské drakary.

Kraken sa však pod týmto názvom v severských ságach nevyskytuje. Je tam ale popisovaný podobný tvor pod názvami hafgufa či lyngbakr. Krakenom ho nazval až v polovici 18. storočia biskup Pontoppidan. Ten ho opisuje ako zviera veľkosti plávajúceho ostrova, ktoré ohrozuje lode hlavne vodným vírom, spôsobeným pri jeho ponorení. Tiež však opisuje obludu podobnú chobotnici, ktorá dokáže svojimi chápadlami stiahnuť aj tú najväčšiu loď na dno oceána. Niekedy bolo toto stvorenie zobrazované ako obrovský krab, či dokonca ako akási podivná veľryba (tu je však pravdepodobné, že išlo o pozorovanie boja kalmára s vorvaňom). V „záhadologickej“ mytológii dokonca existuje teória, kde je Kraken akýmsi bojovým strojom vytvoreným obyvateľmi Atlantídy.

Vedci a iní výskumníci začali v minulosti objavovať na niektorých plážach zopár tiel mŕtvych „krakenov“. V súčasnosti je tento živočíšny druh známy ako kalmár obrovský (Architeuthis dux). Stále však zostáva jedným z najzáhadnejších živočíchov sveta. Dlhé roky sa totiž živého exemplára nikomu nepodarilo spozorovať, a už vôbec nie v prirodzenom prostredí. Jediné obrázky o živom exemplári sa podarilo získať až v roku 2004 japonským vedcom. Avšak ani podľa nich nebolo jasné, akej veľkosti môžu kalmáre v prírode dosiahnuť. Podľa jaziev na telách vorvaňov, ktoré sú ich prirodzenými predátormi, sa usudzuje, že dosahujú obrovských rozmerov. Predpokladá sa, že môžu dorásť až od 10 do 18 metrovej dĺžky.

Podľa fosílnych nálezov sa predpokladá, že v minulosti žili na Zemi aj oveľa väčšie hlavonožce. Možno teda mýtus o Krakenovi inšpirovalo práve nejaké to mŕtve telo tohto kalmára vyplaveného kdesi na brehu Škandinávie. A možno to boli iné veľké morské živočíchy a popritom zapracovala dlhými výpravami skúšaná fantázia Vikingov. 😀

Zdroje:

https://hu.wikipedia.org

http://kaiju.wikidot.com

http://moziru.com

 

 

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ