Bájna skutočnosť: Aké poznáme jednorožce

Bájna skutočnosť: Aké poznáme jednorožce

287
0
ZDIEĽAŤ

Kryptozoológia je pseudoveda, ba až paveda, zaoberajúca sa väčšinou vybájenými živočíchmi. Niektoré z týchto bájí a legiend majú však reálny základ, či aspoň štipku podobnosti s realitou. A my sa niektorým pozrieme na zúbok.

Jednorožce sú mýtické tvory, ktorých poznáme hlavne v podobe koňa či antilopy. Ich spoločným znakom je dlhý skrutkovitý roh v strede čela. Jednorožce sú známe už zo staroveku, súčasnú podobu však získali hlavne v stredoveku. Od počiatku kresťanstva sa stali symbolom sily, čistoty a panenstva. Kde sa však vzali a čo inšpirovalo ich podobu?

Rôzne dobové predstavy jednorožcov

Stredoveké beštiáre rozoznávali niekoľko druhov alebo typov jednorožcov. Jedným z nich je Monoceros (z gréčtiny – jednorožec), ktorý je väčšinou čierny, chvost má ako diviak, nohy ako slon a telo jelenie či konské. Je vraj zarytým nepriateľom slona. Je nebezpečný a útočný a žije v Indii. Všetky tieto popisy nám dávajú tušiť, že monoceros môže byť skutočne jedno reálne zviera.

Nosorožec – dobová rytina

Je ním nosorožec indický (Rhinoceros unicornis), ktorého samotný vedecký názov naznačuje spojitosť s týmto bájnym živočíchom. Tento nepárnokopytník (tu je spojitosť s koňmi) z čeľade nosorožcovitých obýva údolie rieky Brahmaputra. Dospelý jedinec dosahuje dĺžky 3,8 metra a váhy do 2,3 tony. Samce aj samice majú iba jediný roh (na rozdiel od iných príbuzných druhov), ktorý môže byť dlhý až 60 cm. A práve ten podnietil príbehy cestovateľov o jednorožcovi. Samce majú navyše ostré hryzáky, ktoré používajú v súbojoch. Ich koža má pancierovitý vzhľad zvýraznený mnohými záhybmi. Tento druh je na pokraji vyhynutia hlavne kvôli pytliactvu. Podobne, ako rohom bájnych jednorožcov, sa totiž ešte aj v súčasnosti pripisujú nosorožčím rohom zázračné schopnosti. Dnes týchto vzácnych tvorov žije už len asi 2 400 jedincov.

Nosorožec indický

Úplne iným druhom bol Unicornus (z latinčiny – jednorožec). Bol to v podstate „pravý“ jednorožec presne taký, akého poznáme z bájok. Ušľachtilé biele zviera podobné koňom. Na rozdiel od koní to  bol ale párnokopytník s hrivou alebo kozou bradou. Uprostred čela mal mať špirálovito stočený dlhý roh a jeho domovom bol Arabský polostrov. Aké podobné skutočné zviera však môžeme za týmito príbehmi hľadať?

Klasická podoba jednorožca

S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o priamorožca arabského (Oryx leucoryx), alebo aj oryxa arabského. Je to párnokopytník patriaci do čeľade turovitých a v rámci neho do podčeľade tzv. „konských antilop“. Je to antilopa nižšej postavy (asi 1,5 metra výšky) s prietiahlejšou hlavou podobnou konskej a dlhším chvostom. Typické je pre neho biele sfarbenie. Tento bylinožravec obýval Arabskú púšť a celý Arabský polostrov. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia bohužiaľ v divej prírode vyhynul. Darí sa ho ale úspešne rozmnožovať v zajatí a prebehli aj úspešné pokusy o reintrodukciu v jeho pôvodnej domovine. Zaujímavosťou je, že oryx má tak rovné a rovnobežné rohy, že z profilu sa zdá, akoby mal len jeden. To mohlo mnohých cestovateľov zmiasť a inšpirovať k príbehom o jednorožcovi.

Priamorožec arabský – jednorožec z profilu

Zriedka zmieňovaným, ale vcelku zvláštnym druhom jednorožca bol tzv. Camphurh, alebo Camphor. Tento názov je pravdepodobne spojený s prírodnou chemickou látkou gáforom, ktorá je známa príslovečným rýchlym odparovaním a teda miznutím. Žeby keď niekto zahliadol tohto tvora, ten sa „vyparil ako gáfor“? Tento druh jednorožca mal navyše vcelku rozpačitý vzhľad. Bolo to niečo medzi kozou a vtákom. Teda jeho zadná časť bola podľa rôznych prameňov viac či menej vtáčia. Jeho domovinou mala byť juhovýchodná Ázia.

Camhurh

Zobákorožce (čeľaď Bucerotidae) sú vzhľadom zaujímavé vtáky obývajúce Afriku, Áziu a Melanéziu. Sú typické hlavne svojimi zaujímavo tvarovanými a sfarbenými zobákmi. Niektoré druhy majú na zobáku rôzne výrastky, pripomínajúce rohy. Tie sú väčšinou duté, len u zobákorožca štítnatého (Rhinoplax vigil) sú vyplnené slonovinovou kosťou. Žeby tieto vtáky boli predlohou pre tento druh jednorožca?

zobákorožec malabarský (Anthracoceros coronatus)

Alebo to bol kamiš rožkatý (Anhima cornuta)? Ten pravdepodobne nie, nakoľko žije v tropických oblastiach Južnej Ameriky. Zvláštnosťou tohto druhu je nápadný 15 cm dlhý chrupavkovitý výrastok na čele. Ten má pravdepodobne ozdobnú funkciu. Možno, keď ho uvideli prvý Európania a zmizol spred ich očí ako „gáfor“, spomenuli si na starú bájku o tomto druhu jednorožca.

Kamiš rožkatý

Pôvod ďalšieho druhu jednorožca môžeme vystopovať na Sibír a poznatky o ňom pravdepodobne siahajú až do poslednej doby ľadovej. Východný Slovania poznali jednorožca menom Indrik, ktorý bol „cárom všetkých štvornožcov“, pil len vodu a neublížil žiadnemu živému tvorovi. Ruský vedci po ňom dokonca pomenovali oligocénny druh vyhynutého nosorožca rodu Indricotherium.

Indricotherium – ten v strede

Bol to najväčší suchozemský cicavec všetkých čias, bohužiaľ to bol však nosorožec bezrohý. Indrik však podľa predstáv východných Slovanov pripomínal skôr mohutného chlpatého býka s jedným rohom na čele. Obrovský jednorohý „býk“ s dlhou čiernou či tmavosivou srsťou je známy aj z mýtov sibírskych Evenkov a Jakutov. Je celkom pravdepodobné, že za vznikom tohto mýtu môže stáť vyhynutú srstnatý nosorožec rodu Elasmotherium.

Elasmotherium

Ten vyhynul až koncom poslednej doby ľadovej a je možné že sa tak dostal aj do folklóru miestnych etník. Tento obrovský nosorožec dosahoval dĺžky až šesť metrov, výšky do troch metrov a váhy až sedem ton. Na hlave mu čnel až dvojmetrový roh s bázou skoro cez celú tvárovú časť. Lepšieho jednorožca ani nevymyslíte.

Morský jednorožec

Takzvané morské kone (hippocampus, o nich inokedy) sú známe minimálne už od staroveku. Avšak morské jednorožce tiež. Objavujú sa skoro na všetkých mapách od stredoveku až po ranný novovek. Ich „ rohy“ sa dokonca predávali za ťažké peniaze, ako účinná ochrana proti jedom a iným pliagam. A naozaj, boli to „rohy“ skutočných morských jednorožcov. To, čo zámožný stredoveký páni kupovali za horibilné sumy bol však zub či skôr kel (ľavý horný očný zub) jedného morského cicavca.

Narval jednorohý

A ním bol narval jednorohý (Monodon monoceros). Tento zástupca kitovcov žije v moriach okolo polárneho kruhu. V niektorej zo starších literatúr sa však už rozoznáva medzi narvalom a skutočným morským jednorožcom. Kým narval je zobrazovaný skôr ako podivný jednorohý morský cicavec, tak morský jednorožec viac ako ryba s jednorožčou hlavou. Jediná ryba, ktorá by mohla ašpirovať na titul skutočného rybieho jednorožca žije hlavne v teplých moriach v rámci Pacifiku a Tichomoria. Volá sa bodlok jednorohý (Naso unicornis).

Bodlok jednorohý

Zdroje:

https://www.artble.com/artists/albrecht_durer/engravings/rhinoceros

http://amazinganimalimages.blogspot.sk/2011/07/indian-rhino.html#.WdM9RNFnrIU

https://www.zoochat.com/community/media/categories/hai-bar-yotveta.1951/

http://www.naturfoto.cz/zoborozec-malabarsky-fotografie-1624.html

https://www.thoughtco.com

http://dinoanimals.com

http://animalsadda.com

http://www.wikiwand.com/fr/Naso_unicornis

http://www.bbc.co.uk/programmes/b04t0skg

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ