A plazom roka 2016 sa stáva…

A plazom roka 2016 sa stáva…

971
0
ZDIEĽAŤ

… užovka fŕkaná (Natrix tessellata). Toto „prestížne“ ocenenie dostal tento menej známy európsky predstaviteľ rodu Natrix od Maďarského ornitologického a ochranárskeho združenia (MME).

Je to nejedovatý had, pri ktorých sú samice väčšie ako samce až o štvrtinu ich dĺžky. Najdlhší zmeraný exemplár meral 150 cm ale podľa nepotvrdených správ môžu byť dlhé až dva metre. Brucho majú nažltlé až červené, niekedy výrazne žlté či oranžové s čiernymi škvrnami, podľa ktorých dostali svoj názov. Od svojej príbuznej užovky obojkovej (Natrix natrix) ich okrem sfarbenia odlišuje väčší počet šupín na hlave. Žijú však podobne v blízkosti vodných tokov a jazier, vyhýbajú sa ale bahnitým miestam.

20090220142131Podľa MME verejnosť nie je celkom oboznámená s faktom, že v strednej Európe žijú dva druhy vodných užoviek. Pričom práve užovka fŕkaná je tá, ktorá sa viac viaže na vodné prostredie. Pri nížinných jazerách sa s ňou môžete stretnúť dokonca častejšie, ako s bežnejšou užovkou obojkovou. S obľubou sa totiž ukrýva v člnoch, plachetniciach, objavuje sa na preplnených kúpaliskách, či si hľadá útočisko v chatách.

maxresdefaultPokles kvality stredoeurópskych vôd, regulácia tokov a brehov jazier, rôzne výstavby na brehoch však vážne ohrozujú prežitie tohto druhu. Preto plánujú odborníci vzbudiť pozornosť verejnosti voči tomuto zaujímavému hadovi prírodovednými prednáškami, rodinnými programami, ekoturistickými výletmi a ďalšími aktivitami.

Zdroje:
http://www.ng.hu/Termeszet/2016/01/14/A-kockas-siklo-2016-hulloje
http://nas.er.usgs.gov/queries/factsheet.aspx?SpeciesID=1194
https://www.youtube.com

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ